Czy bezdech senny może być niebezpieczny?

25/02/2022.

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebny jest nam sen. Mogłoby się zdawać, że kiedy śpimy, to nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego. Istnieje bowiem pewna dolegliwość, która może być naprawdę niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ta choroba to nic innego, jak bezdech senny, a chorują na nią najczęściej osoby, które chrapią.

Najczęściej na bezdech senny chorują mężczyźni, ale zdarzają się również przypadki zachorowań wśród kobiet. Choroba szczególnie daje się we znaki kierowcom, bowiem skutecznie utrudnia jazdę samochodem. Kierowca cierpiący na bezdech, często zasypia za kierownicą ze względu na to, że jego mózg nie jest wystarczająco dotleniony. Bezdech skutecznie utrudnia bądź całkowicie blokuje swobodny przepływ powietrza przez drogi oddechowe chorego, w wyniku czego dochodzi do spłycenia tego oddechu. Warto tutaj wspomnieć, że bezdech senny jest stwierdzany, gdy problemy z oddychaniem podczas snu trwają dłużej niż 10 sekund.

Wyróżnia się dwa rodzaje bezdechu, a mianowicie:

  • centralny bezdech senny (CBS) – czyli całkowite zatrzymanie ruchów klatki piersiowej i brzucha, a co za tym idzie, całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w czasie snu. Konsekwencją takich zatrzymań jest senność w ciągu dnia, częste bóle głowy, brak koncentracji oraz nagłe i gwałtowne pobudki, którym często towarzyszy uczucie niepokoju oraz duszności. CBS zazwyczaj jest konsekwencją innych chorób, takich jak: niewydolność serca, choroby układu nerwowego, czy otyłość.
  • obturacyjny bezdech senny (OBS) – czyli wielokrotnie powtarzające się epizody zatrzymania lub spłycenia oddechu, które są związane z – nie całkowitym, a częściowym – zablokowaniem dróg oddechowych u chorego. OBS najczęściej występuje u osób, które cierpią na poważną nadwagę, mają wady budowy twarzoczaszki, chorują na nadciśnienie, cukrzycę, refluks, czy też zmagają się z menopauzą.

Innymi przyczynami bezdechu mogą być również przewlekłe choroby, alkohol (spożywanie go w dużych ilościach zwłaszcza przed snem), niektóre leki uspokajające/nasenne, nadwaga, wiotkie mięśnie podniebienia, oraz nałogowe palenie papierosów.

Czym objawia się bezdech senny?

W bezdechu dochodzi do zapadania się górnych odcinków układu dróg oddechowych, a to skutkuje utrudnionym przepływem powietrza do i z płuc. Może występować zarówno w czasie typowego snu, jak i podczas zwykłej, popołudniowej drzemki. Najczęstszym objawem choroby, jest chrapanie, jednak obserwuje się też inne charakterystyczne dolegliwości. Wyróżnia się dzienne i nocne objawy bezdechu sennego.

  • Dzienne objawy, to: zmęczenie i niewyspanie się, częste zmiany nastroju, poranne bóle głowy, kłopoty z pamięcią, brak koncentracji, częste zasypianie w różnych, codziennych sytuacjach.
  • Nocne objawy, to: suchość w ustach, głośne chrapanie, nagłe i częste wybudzanie się (związane również z częstym oddawaniem moczu w nocy), niespokojny sen, uczucie dławienia się podczas snu, nocne poty, problemy z zaśnięciem, przyspieszone tętno.

Nie tylko dorośli chorują na bezdech

Choroba dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej bezdech pojawia się u dzieci do szóstego roku życia, ale zdarzają się również przypadki bezdechu u niemowlaków i może to być związane z ich budową anatomiczną. U dzieci bezdech może być również konsekwencją nadwagi, otyłości, czy też problemów z migdałkami – powiększenie migdałków podniebiennych lub gardłowych.

Nieleczony bezdech senny prowadzi do wielu powikłań i może być naprawdę niebezpieczny, nie tylko dla samego chorego. Bezdech zwiększa również ryzyko powstawania nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej. Zdarzają się również przypadki śmiertelne, których przyczyną jest zazwyczaj bezdech senny podczas prowadzenia pojazdu. Odpowiednie leczenie oraz zmiana trybu życia może pomóc w radzeniu sobie z tą chorobą. Nie powinno się zatem ignorować żadnych objawów, które mogą świadczyć o tej przypadłości.

Dodaj komentarz