Czy można nebulizować dziecko podczas snu ?

15/06/2021.

3.5/5 - (2 Głos(ów))

Nebulizacja jest jedną z bardzo wygodnych metod wspomagania lub leczenia zakażenia dróg oddechowych. Należy pamiętać, że skuteczność tej metody jest zależna, m.in. od pozycji ciała. 

Im pozycja ciała dziecka jest bliższa pionowej tym więcej leku dostanie się do płuc. W poziomie zaś lek zawieszony w mgiełce tworzonej przez nebulizator osadza się na podniebieniu dziecka, a następnie zostaje połknięty omijając tym samym drogi oddechowe.  

W jakiej pozycji nebulizować dziecko? 

Niemowlęta najlepiej inhalować w pozycji półleżącej, trzymając oparte o nasz brzuch. Dzieci starsze, które są już bardziej samodzielne i chętne do współpracy, nebulizujemy w pozycji siedzącej. 

Niekiedy bywa tak, że rodzice decydują się na inhalowanie dziecka w trakcie snu. Oczywiście należy wtedy pamiętać o tym, żeby pozycja ciała dziecka była półleżąca (np. na kolanach rodzica), a nie całkowicie pozioma oraz maska musi ściśle przylegać do twarzy dziecka. 

Odsunięcie maski od twarzy istotnie zmniejsza ilość leku, która dostaje się do dolnych dróg oddechowych dziecka. Jeśli nie ma innej możliwości inhalacji dziecka (np. płaczący, niewspółpracujący maluch) to inhalacja w trakcie snu jest dozwolona z przestrzeganiem wyżej wymienionych zaleceń, tzn. półleżącej pozycji ciała i ścisłego przylegania maski do twarzy. 

Udostępnij

Dodaj komentarz