Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!14/03/2022.
Zapalenie płuc, inaczej Pneumonia, to rozległa infekcja dolnych dróg oddechowych. Stan zapalny powodują bakterie, ale także wirusy. Atakują one zarówno pęcherzyki płucne, jak i tkankę śródmiąższową w płucach, czyli ogólnie rzecz ujmując, cały miąższ płucny. Choroba jest szczególnie niebezpieczna u osób starszych i dzieci, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań – szczególnie u dorosłych.
Może być kilka przyczyn zapalenia płuc. Wyróżnia się między innymi wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze, chemiczne, samoistne (idiopatyczne) oraz alergiczne zapalenie płuc. Aby prawidłowo stwierdzić, co takiego jest przyczyną choroby i jaki czynnik ją wywołał, konieczna jest wizyta u lekarza, który jest w stanie postawić konkretną diagnozę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Spis treści
Przyczyną zapalenia płuc może być wcześniejsze niedoleczone zapalenie oskrzeli. Szczególnie narażone są osoby o słabej odporności oraz te, których organizm nie jest w najlepszym stanie (np. po operacji) lub jest wyniszczony – tutaj dużą rolę odgrywa kwestia palenia papierosów, niezdrowa dieta, ale też inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania, czyli:
Rozpoznanie choroby polega na ogólnym wywiadzie z chorym oraz badaniach pomocniczych i obrazowych, które przedstawią całościowy obraz kliniczny pacjenta. Do najczęstszych objawów ogólnych zapalenia płuc zalicza się między innymi: podwyższoną temperaturę, dreszcze, ogólne osłabienie, kaszel i ropną wydzielinę o żółtym, szarym bądź zielonym kolorze, oraz ból w klatce piersiowej. Do powyższych objawów mogą również dołączyć inne, typowe dla wirusowego zapalenia płuc, czyli: katar, bóle mięśni, chrypka oraz ból gardła.
Wyróżniamy typowe i atypowe zapalenie płuc. Pierwszy rodzaj ma typowo ostry charakter, a objawy z początku mogą przypominać objawy grypy. Drugi rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, może mieć nietypowy charakter. Chory z początku może w ogóle nie wiedzieć, że coś mu dolega, ponieważ choroba rozwija się powoli.
Nieleczone zapalenie płuc może prowadzić do wielu niebezpiecznych zmian w naszym organizmie. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się u osób w podeszłym wieku. Samej choroby nie należy w żadnym wypadku bagatelizować, ponieważ w konsekwencji może dojść, do:
Zapalenie płuc to poważna choroba, która niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Zdrowy tryb życia, w tym zdrowa dieta, uprawianie sportu oraz rezygnacja z palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, mogą pomóc w skutecznym leczeniu pneumonii. Pamiętajmy również o regularnej higienie jamy ustnej, gdyż zdrowe zęby, to również zdrowy układ oddechowy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.