Domowe sposoby na katar u dzieci – czy warto je stosować?

01/03/2022.

Katar to powszechna dolegliwość, która występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Katar jest objawem przeziębienia i często towarzyszą mu inne dolegliwości, z którymi niestety trzeba jakoś walczyć. Dzieci chorują zdecydowanie częściej niż dorośli. Małe organizmy wraz z przebytymi chorobami uodparniają się, a co za tym idzie, lepiej przechodzą kolejne zachorowania. Kiedy jednak dziecko zachoruje, nie wolno bagatelizować pierwszych objawów przeziębienia. Jak w takim razie pomóc małemu dziecku z katarem? Na zatkany nos, ból gardła i kichanie oraz nie najlepsze samopoczucie możemy pomóc maluchowi kilkoma sprawdzonymi domowymi sposobami.

Katar u dziecka

Katar, inaczej nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej nosa, objawia się surowiczą lub śluzową wydzieliną w przewodach nosowych. Nieżytowi nosa towarzyszą również inne dolegliwości, takie jak: ból głowy/zatok, złe samopoczucie, uporczywe kichanie, uczucie drapania w gardle, kaszel oraz trudności z oddychaniem przez nos (uczucie blokady nosa).

Dzieci łapią przeziębienie najczęściej w okresie jesienno-zimowym, ale katar może pojawić się przez cały rok. Najczęstszymi przyczynami pojawiania się kataru u maluchów, są:

  • alergie,
  • infekcje bakteryjne,
  • ciało obce w przewodzie nosowym,
  • dym tytoniowy lub inne drażniące związki,
  • wirusy i infekcje wirusowe,
  • oraz problemy laryngologiczne.

Katar, a właściwie wydzielina z nosa, może mieć różny kolor oraz gęstość. U dzieci wyróżnia się 3 fazy kataru i są to: faza naczyniowa, faza komórkowa i faza trzecia. W pierwszej fazie pojawia się wodnisty katar, który może trwać nawet kilka dni. Później wydzielina gęstnieje i skutecznie zatyka mały nos, utrudniając tym samym swobodne oddychanie. Kiedy w porę nie zwalczymy infekcji, może dojść do fazy trzeciej, czyli powtórnego zakażenia, przy którym występuje również gorączka.

Nieżyt nosa u dorosłych może i nie jest groźny, ale jeżeli chodzi o małe dzieci, to nie wolno go bagatelizować, ponieważ może być przyczyną poważnych dolegliwości. Jak zatem radzić sobie z katarem u dzieci?

Jak radzić sobie z katarem u dzieci?

Na infekcje nosa u dziecka możemy zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Kiedy katar pojawia się nagle i niespodziewanie nie musimy koniecznie udawać się od razu do lekarza. Istnieją sposoby, które skutecznie łagodzą uporczywe dolegliwości, w tym zatkany nos. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów należą:

  • Inhalacje – to coraz częściej wybierana metoda leczenia kataru u małych dzieci. Każdy rodzic powinien zawczasu zaopatrzyć się w inhalator, a właściwie nebulizator. To urządzenie doskonale radzi sobie z rozrzedzaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny i nawilżaniem błon śluzowych. Odkrztuszanie flegmy staje się zdecydowanie prostsze, dziecko staje się mniej drażliwe, a rodzice w końcu mogą spać spokojnie.
  • Odciąganie kataru i oklepywanie – odciąganie to podstawa u małych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa. Nie należy jednak stosować tej metody często, bo można uszkodzić delikatne śluzówki małego noska. Oklepywanie natomiast sprawdza się, kiedy do kataru dołączy mokry kaszel. Wtedy należy oklepywać górną część pleców dziecka, aby wydzielina sama mogła się oderwać.
  • Nawilżacze powietrza – dobrym sposobem na złagodzenie niektórych objawów, jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Suchym powietrzem ciężko się oddycha, a dziecko, które nie może oddychać przez nos i robi to przez usta, może dodatkowo nabawić się bólu gardła. Warto więc stosować tę metodę, zwłaszcza w sezonie grzewczym. W przypadku, kiedy nie mamy nawilżacza, można również zastosować mokry ręcznik na noc w pokoju dziecka.

Nebulizacja, nawilżacze powietrza oraz odciąganie wydzieliny z nosa to tylko kilka ze sprawdzonych sposobów. Możemy je stosować bez obaw o zdrowie naszych dzieci. To metody nieinwazyjne, które są zdecydowanie bezpieczniejsze, niż leki stałe. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie jesteśmy pewni przyczyny kataru u naszego dziecka to warto, abyśmy przed zastosowaniem którejś metody, wybrali się po poradę lekarską. Lekarz stwierdzi, czy stan dziecka wymaga konkretnego leczenia, czy wystarczą domowe sposoby.

Dodaj komentarz