Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!01/10/2021.
Zatkany nos to częsty objaw towarzyszący przeziębieniu. Objawia się cieknącą z nosa, rozwodnioną (bądź gęstą) wydzieliną, bólem zatok oraz uczuciem łaskotania, przez co chory regularnie kicha.
Najczęstszą przyczyną pojawiania się kataru, są różnego rodzaju alergie, niskie temperatury, dym tytoniowy lub stan zapalny. Dochodzi wtedy do obrzęku błony śluzowej nosa, przez co swobodny przepływ powietrza jest utrudniony, a pacjent nie może normalnie oddychać.
Dlatego warto znać tych kilka przydatnych sposobów, aby szybko uporać się z zatkanym nosem.
Spis treści
Pierwsze objawy kataru pojawiają się zazwyczaj w ciągu pierwszych 24 godzin. W tym czasie chory zaczyna odczuwać nieprzyjemne drapanie lub łaskotanie. Pojawia się również uczucie zatkanego nosa oraz łzawienie oczu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wyrobić sobie nawyk i od razu, po zauważeniu pierwszych objawów kataru, stosować odpowiednie środki zapobiegawcze.
Co w takim razie stosować, żeby trwał jak najkrócej? Przede wszystkim preparaty zawierające wapń i witaminę C. Katar to nic innego jak stan zapalny w nosie. Witamina C przyspiesza gojenie ran oraz pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego i immunologicznego.
W walce z zatkanym nosem skuteczna będzie również woda morska. Można ją stosować długotrwale, aplikując po kilka kropli do każdego z nozdrzy. Ułatwia usuwanie wydzieliny, która zdążyła nagromadzić się w górnych odcinkach dróg oddechowych.
Wyróżnia się dwa rodzaje preparatów:
Aby skutecznie pozbyć się uporczywego kataru pomocny będzie Nebulizator AeroGo albo jego dobry znajomy Nebulizator Air Pro.Urządzenie, dzięki swoim małym rozmiarom, nie zajmie dużo miejsca w domowej apteczce. Taka forma leczenia kataru jest szczególnie polecana w przypadku małych dzieci. Nebulizatory siateczkowe, dzięki wbudowanym wibrującym membranom, wytwarzają aerozol (mgiełkę), który, po dostaniu się do zmienionych chorobowo górnych (ale też i dolnych) dróg oddechowych, zwiększa szansę na szybszy powrót do zdrowia.
W przypadku nebulizatorów siateczkowych ważne jest zapoznanie się z listą dozwolonych substancji oraz, aby przed i po każdym użyciu, przeprowadzić procedurę czyszczenia urządzenia.
Zatkany nos potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Aby sobie z nim poradzić, równie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny nosa i stosowanie się do kilku prostych czynności. Czyli:
Ulgę w katarze mogą przynieść również krople do nosa, jednak w tym przypadku należy pamiętać, aby stosować je z umiarem – wedle zaleceń producenta. Krople dość szybko przynoszą ulgę, pod warunkiem, że są dobrze dobrane do rodzaju kataru.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.