Jak prawidłowo oddychać przez nebulizator?

28/09/2021.

Nebulizator to urządzenie, które za pomocą fal ultradźwiękowych, membran bądź kompresji, zamienia płynną postać leku w mgiełkę (aerozol). Wyróżnia się nebulizatory siateczkowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Ogromną zaletą tych urządzeń jest łatwość podawania leku, to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.

Najczęściej wybieranym rodzajem nebulizatora, do wykonywania samodzielnej inhalacji w domu, jest nebulizator membranowy (siateczkowy). Wyposażony w wibrującą membranę, która bardzo dokładnie rozbija kropelki zaaplikowanego preparatu, zamieniając je w aerozol.

Jednym z takich urządzeń jest, zyskujący coraz większą popularność, nebulizator membranowy AeroGo. Urządzenie jest o tyle funkcjonalne, że posiada wbudowany moduł Mp3 – dzięki któremu dziecko zajmuje się słuchaniem ulubionej bajeczki, a aplikowany lek, bez żadnych utrudnień, trafia prosto do celu.

Przed uruchomieniem nebulizatora:

  • Dokładnie umyć i wysuszyć ręce, aby zminimalizować przedostawanie się jakichkolwiek zanieczyszczeń do urządzenia.
  • Sprawdzić, czy zestaw inhalacyjny jest kompletny i nieuszkodzony (powinien być wyposażony przede wszystkim w maseczkę lub ustnik).
  • Upewnić się, czy wlało się do głowicy rozpylającej lek.
  • Zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.
  • Wlać do zbiorniczka odmierzoną, zalecaną dawkę leku.
  • Nałożyć na urządzenie maskę lub ustnik.

Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do sesji nebulizacyjnej. W przypadku stosowania maski należy upewnić się, aby prawidłowo przylegała do twarzy. Lepiej jest używać ustnika – szanse na stratę leku są wtedy najmniejsze, bo nie ulatnia się on przez otwory, tak jak to bywa w przypadku masek. Dlatego bardzo ważne jest dobieranie odpowiedniego akcesorium do nebulizatora. Wszystko zależy od cech indywidualnych pacjenta.

Podczas inhalacji należy oddychać spokojnie, wolno i głęboko. Inne zalecenia, aby nebulizacja była skuteczniejsza, to:

  • Wstrzymywanie oddechu po każdym wdechu i szybki wydech.
  • Stosować zawór oszczędzania leku (jeżeli jest taka możliwość).
  • Wstrzymywać oddech u szczytu i powoli wypuszczać powietrze – zapewni to lepsze wchłanianie leku.
  • Jeżeli lek osadzi się na ściankach – wstrząsnąć zbiorniczkiem, aby spłynął na dno nebulizatora i dokończyć zabieg.
  • Nie wykonywać zabiegu przed snem, ponieważ może powodować odruch wykrztuśny i kaszel.

Zalety oddychania przez nebulizator

Do nebulizacji należy używać wyłącznie specjalnych zawiesin – bazujących najczęściej na soli fizjologicznej. Leki podawane tą drogą lepiej się wchłaniają i są bardziej skuteczne przy odpowiednio wykonanej nebulizacji. Nebulizacja jest bezbolesna i komfortowa, dzięki czemu może być stosowana już u najmłodszych pacjentów.

Udostępnij

Dodaj komentarz