Które urządzenia mogą być pomocne przy opiece nad małym dzieckiem?

04/04/2023.

Opieka nad małym dzieckiem nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Młodzi rodzice często czują się przytłoczeni nowymi obowiązkami – niepotrzebnie. Dziś na rynku dostępne jest wiele urządzeń i gadżetów, które potrafią ułatwić opiekę nad małym szkrabem. Warto z nich korzystać, szczególnie jeżeli oprócz opieki nad dzieckiem, wykonuje się również pracę zawodową.

Opieka nad małym dzieckiem. Pomiar temperatury

Pierwszym gadżetem, którego nie powinno zabraknąć w domowej apteczce, jest termometr. Pomaga on nie tylko odpowiednio wcześnie zauważyć niepokojące objawy infekcji, ale także mierzyć temperaturę jedzenia i picia. Jest niezawodny również przy pomiarze temperatury wody do mycia dziecka.

Dzisiejsze termometry to urządzenia, które mogą mieć wiele funkcji. Jedne mogą być elektryczne, drugie na podczerwień. Według lekarzy są one znacznie bezpieczniejsze niż te, produkowane kilka/kilkanaście lat temu. Niegdyś termometry zawierały szkodliwą dla zdrowia i życia rtęć. Dziś pomiar temperatury może odbywać się bez kontaktu z ciałem – czyli bezdotykowo.

Nebulizator – na problemy z kaszlem i katarem

Dzieci od najmłodszych lat często łapią infekcję. Towarzyszy temu najczęściej kaszel oraz katar, który na początku choroby jest wodnisty, a z czasem zmienia swoją konsystencję na gęstą. Niezwykle ciężko się go wtedy pozbyć, ponieważ przykleja się do ścianek jamy nosowej. Warto zatem pomóc maluchowi w oczyszczaniu nosa.

Drugim gadżetem, który sprawdza się przy opiece nad małym dzieckiem, jest nebulizator. Mając pod ręką to urządzenie do wykonywania inhalacji wziewnych, można oczyszczać drogi oddechowe malucha, np. solą fizjologiczną. Działa na wydzielinę, która staje się rzadsza, dzięki czemu jest łatwiejsza do wysmarkania. Nebulizacja także nawilża błony śluzowe górnych dróg oddechowych, dzięki czemu łagodzi podrażnienia po suchym kaszlu.

Aspirator do kataru. Ulga dla zatkanego noska

Jeżeli jednak dziecko nie jest w stanie jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa, warto mieć pod ręką aspirator do kataru. Ten w akompaniamencie z nebulizatorem pomoże oczyścić nos dziecka, a co za tym idzie, przynieść ulgę w uporczywych dolegliwościach.

Katar jest niezwykle męczący dla niemowląt, ponieważ – jak wiadomo – nie oddychają one jeszcze samodzielnie przez usta. Zatkany nos jest więc nie tylko przeszkodą do prawidłowego oddychania, ale stwarza niebezpieczeństwo rozwoju infekcji bakteryjnej. Jeżeli rodzice regularnie czyszczą nos dziecka, jest mniejsze prawdopodobieństwo powikłań, takich jak zapalenie ucha, czy zapalenie płuc.

Monitoring stanu zdrowia dziecka

Do powyższych gadżetów warto dołączyć również te monitorujące stan zdrowia dziecka. Chodzi tutaj przede wszystkim o monitor oddechu oraz elektryczną nianię. Pierwsze urządzenie pozwala monitorować oddech noworodka – zaleca się je szczególnie rodzicom wcześniaków. Niemniej jednak sprawdzi się równie dobrze w każdym domu, jeżeli dziecko jest chore. Niania elektryczna, choć nie jest wymagana, pozwala rodzicom stale monitorować stan zdrowia dziecka. Dzięki niej możemy bez problemu zająć się innymi obowiązkami, gdy te w tym czasie śpi lub bawi się w swoim pokoju. Dzisiejsze nianie przechwytują nie tylko dźwięki – płacz, gaworzenie, ale także i obraz.

Jak widać, jest wiele różnych urządzeń, dzięki którym opieka nad dzieckiem może stać się prostsza. Korzystając z nich na co dzień, możemy reagować na sytuacje kryzysowe i być spokojnym o zdrowie swoich dzieci. Oczywiście należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do użycia wyżej wymienionych urządzeń, skonsultować ich działanie z lekarzem.

Udostępnij

Dodaj komentarz