Nebulizator w terapii zwierząt: jak nebulizacja wspomaga zdrowie psów, kotów i innych zwierząt domowych? 

09/08/2023.

Czas czytania: 2 min

Nebulizatory to urządzenia zaprojektowane w ten sposób, by ułatwić podawanie roztworu prosto do górnych i dolnych dróg oddechowych. Przywykliśmy już do tego, że nebulizatory wykorzystywane są głównie w leczeniu ludzi. Okazuje się jednak, że sprzęty te mogą pomóc także w terapii psów, kotów i innych zwierząt domowych. Co więc warto o tym wiedzieć? 

Nebulizacja zwierząt — na czym ona polega?

Nebulizator dla zwierząt to sformułowanie, które na pierwszy rzut oka może wzbudzić wiele emocji. Okazuje się jednak, że terapia psów, kotów, a nawet gryzoni z wykorzystaniem techniki nebulizacyjnej jest wyjątkowo efektywna. W dużej mierze proces ten nie różni się zbyt wiele od tego, który przeprowadzany jest w odniesieniu do “ludzkich” pacjentów. Nebulizator dozuje roztwór w formie aerozolu, a następnie trafia on do górnych i dolnych dróg oddechowych naszych pupili. Jednocześnie, do przeprowadzenia nebulizacji u zwierząt niezbędne jest wykorzystanie dedykowanego sprzętu. Zwykle mają one nieco mniejsze gabaryty, a także maski ukształtowane w taki sposób, by dopasowały się do pyska zwierzęcia. Warto pamiętać, że nebulizatory dla pupili muszą być dopasowane do ich anatomii, dzięki czemu cały proces będzie efektywny. 

Technika nebulizacyjna w leczeniu zwierząt domowych

Nebulizacja w terapii zwierząt domowych obecnie jest wyjątkowo często stosowana. Okazuje się, że sprawdza się ona świetnie w przypadku leczenia chorób układu oddechowego u pupili. Warto jednak pamiętać, że każde schorzenie zwierzęcia wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. To on zaleci odpowiedni roztwór nebulizacyjny, a także częstotliwość wykonywania całego zabiegu. Ważne jest również odpowiednie postawienie diagnozy. Konieczne jest upewnienie się, że dolegliwości pupila nie wynikają z poważniejszych schorzeń. Ten sposób podawania leków jest wyjątkowo korzystny w przypadku zwierząt, które mają problemy z połykaniem tabletek lub innych preparatów. Co więcej, terapia pupila przy pomocy nebulizatora zazwyczaj jest efektywniejsza. Wynika to z faktu, że lek zostaje zaaplikowany bezpośrednio do górnych lub dolnych dróg oddechowych, gdzie rozpoczyna natychmiastowe działanie. Nie musi on wchłaniać się w pierwszej kolejności z przewodu pokarmowego. 

Jak przeprowadzić nebulizację u zwierząt? 

Nebulizacja zwierząt będzie efektywna tylko w momencie, kiedy urządzenie zostanie dopasowane do potrzeb zwierzęcia. Analogicznie maski dla psów i kotów będą cechowały się innymi gabarytami, niż np. w przypadku świnek morskich czy królików. Warto także pamiętać, że pierwsze użycie nebulizatora u pupila może być problematyczne, a zwierzę może się po prostu bać urządzenia. Warto je w pierwszej kolejności oswoić z maską i skorzystać z momentu, w którym pupil jest senny i spokojny. Wówczas będzie on o wiele bardziej skłonny do współpracy i założenie maski nie powinno właścicielom sprawić większych problemów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty