Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!16/08/2023.
Czas czytania: 2 minAspirator i nebulizator to dwa, różne urządzenia. Stosowane są głównie jako wsparcie terapii schorzeń układu oddechowego i zachowaniu optymalnej higieny dróg oddechowych. Choć występują pomiędzy nimi pewne podobieństwa, to jednak różnic jest o wiele więcej. Czym więc jest i jak działa nebulizator oraz aspirator?
Spis treści
Aspirator jest urządzeniem, którego głównym celem jest odessanie wydzieliny zalegającej w zatokach – w przeciwieństwie do nebulizatora, który ma rozpylać lek w formie aerozolu. Można tu wskazać zarówno na:
W pierwszym przypadku mechanizm działania opiera się na tym, że odciąg wydzieliny z nosa wynika z siły płuc drugiej osoby. Aspirator ręczny występuje w postaci wężyka zakończonego z jednej strony końcówką, którą wkłada się do nosa, a z drugiej — ustnikiem. Dla zachowania zasad higieny, w takim aspiratorze znajduje się również filtr, który uniemożliwia, przedostanie się odessanej wydzieliny do ustnika. Z kolei aspirator elektryczny nie wymaga pomocy drugiej osoby. To jego siła odsysa zalegającą w zatokach wydzielinę. Oba rodzaje aspiratorów są całkowicie bezpieczne w stosowaniu, choć w przypadku dzieci, korzystanie z urządzenia elektrycznego zbyt często, może doprowadzić do obrzęku śluzówki.
Nebulizator tłokowy (pneumatyczny) jest urządzeniem o odmiennej charakterystyce i zasadzie działania. Wykorzystuje się go głównie w terapii schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Nebulizator umożliwia podanie leku — rozpylonego w postaci aerozolu — nawet do pęcherzyków płucnych. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że nebulizator pompuje płynne lekarstwo przez tłok. Wówczas pod wpływem sprężonego powietrza z pompy dochodzi do rozproszenia cieczy. Zostaje ona zmieniona w aerozol. Mikroskopijne cząsteczki mogą w ten sposób precyzyjnie dotrzeć do dróg oddechowych i rozpocząć skuteczne działanie. Co więcej, nebulizator można wykorzystać także w formie profilaktycznych inhalacji np. solą fizjologiczną. Taka inhalacja rozrzedza zalegającą wydzielinę i pozwala na swobodne oddychanie w przypadku zatkanego nosa. Pacjent podczas korzystania z nebulizatora musi jedynie zadbać o odpowiednie założenie maski. Podczas wdychania rozpylonej “mgiełki” lek trafia prosto do płuc i zatok.
Nebulizator tłokowy to urządzenie, które sprawdza się podczas terapii schorzeń układu oddechowego. Za jego pomocą można rozpylać lek, który trafia prosto do dolnych i górnych dróg oddechowych. Aspirator zaś może zostać wykorzystany głównie do higieny nosa. Jednocześnie warto wiedzieć, że za pomocą aspiratora nie można zaaplikować leku, a jedynie odessać zalegającą w nosie wydzielinę. Nebulizator cechuje się znacznie szerszym spektrum działania. Może on dostarczyć lek w postaci aerozolu nawet do pęcherzyków płucnych, gdzie docierają jedynie najmniejsze cząsteczki substancji. Nebulizacje również pomagają usunąć nagromadzoną wydzielinę, a jednocześnie mogą ułatwić odkrztuszanie śluzu. W przypadku aspiratora dotarcie do dolnych dróg oddechowych nie jest możliwe. Oba urządzenia sprawdzają się jednak w przypadku dzieci i dorosłych i przynoszą ulgę w okresie przeziębienia lub grypy.
Nasza oferta
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.