O czym warto pamiętać podczas nebulizacji sterydem?

26/11/2021.

Sterydy są jedną z grup leków, która możemy wykorzystywać w nebulizacji. O włączeniu tego leku do terapii powinien decydować lekarz.

Obecnie w Polsce najczęściej podajemy w ten sposób budezonid (substancja czynna), który znajdziemy w takich lekach, jak Budixon Neb, Benodil, Pulmicort czy Nebbud.

Podczas nebulizacji sterydem warto pamiętać o następujących aspektach:

  • Do wykonania nebulizacji ze sterydu możemy użyć nebulizatora membranowego lub pneumatycznego. Nebulizator ultradźwiękowy nie jest do tego przeznaczony. 
  • Sterydy zarejestrowane są w różnych stężeniach np. 0,125mg/ml, 0,25mg/ml, 0,5mg/ml. Każda ampułka ma 2 ml. Warto zwrócić szczególną uwagę na zalecenia lekarskie i w razie niejasności dopytać lekarza np. czy mamy podać całą ampułkę 0,125mg/ml tj. 0,25mg leku w nebulizacji, czy 1 ml z tej ampułki tj. 0,125mg leku. 
  • Przed otwarciem ampułki z lekiem należy ją wstrząsnąć. Lek jest zawiesiną i bez wstrząśnięcia część dawki może zostać na ściankach ampułki. 
  • Po otwarciu ampułki z lekiem musi ona być wykorzystana w ciągu 12h. Można ją przechowywać, ale koniecznie w zacienionym miejscu, zgodnie z zaleceniami z ulotki produktu. 
  • Po nebulizacji ze sterydu należy umyć dziecku skórę twarzy (jeśli używaliśmy maseczki), przepłukać usta oraz umyć zęby. Takie postępowanie zapobiegnie powstawaniu  miejscowych działań niepożądanych np. grzybicy jamy ustnej, chrypki, podrażnienia gardła, przebarwienia i próchnicy zębów.  

Udostępnij

Dodaj komentarz