Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!17/10/2023.
Czas czytania: 2 min 10 sekTętnicze nadciśnienie płucne powoduje wzrost oporu naczyniowego płuc oraz wzrost ciśnienia krwi w krążeniu płucnym. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi przez płuca, czemu towarzyszy niewystarczający dopływ tlenu do organizmu. W efekcie tego chory zmaga się z ospałością, dusznościami oraz spadkiem wydolności fizycznej. Lekceważenie tętniczego nadciśnienia płucnego może prowadzić do niewydolności serca.
Spis treści
Przyczyny tętniczego nadciśnienia płucnego tak naprawdę nie są znane. Z chorobą zmagają się głównie osoby młode. Do wystąpienia tętniczego nadciśnienia płucnego mogą przyczyniać się leki, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie wrotne, zakażenie IV, czy wrodzona wada serca. Przyczynami tętniczego nadciśnienia płucnego są schistosomatoza, choroba lewego serca, zarostowa żył płucnych, a także przewlekła niedokrwistość hemolityczna.
Do tętniczego nadciśnienia płucnego mogą prowadzić również choroby płuc, choroby hematologiczne, choroby metaboliczne, włókniejące zapalenie śródpiersia, ucisk przez guz, czy przewlekła niewydolność nerek leczona poprzez dializy.
Objawy tętniczego nadciśnienia płucnego wiążą się z zaburzeniami funkcji prawej komory serca. Zwykle są to duszności podczas wysiłku, uczucie zmęczenia i osłabienia, omdlenia, ucisk oraz ból w klatce piersiowej. Objawy te mogą towarzyszyć także wielu innym chorobom. Dlatego postawienie jasnej i trafionej diagnozy jest trudne.
Na zaawansowanym etapie choroby, mogą wystąpić dodatkowe objawy. Takie jak suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, a nawet krwioplucie.
W czasie badania chorego przez specjalistę, na jaw wychodzą dodatkowe objawy. Zalicza się do nich obrzęk kostek lub nóg, sine zabarwienie nosa, uszu, warg, palców rąk i stóp, a także oziębienie rąk i stóp. Zauważalne objawy to też wodobrzusze oraz poszerzenie żył szyjnych.
Tętnicze nadciśnienie płucne można leczyć farmakologicznie, poprzez zabieg albo operację. Leki przykładowo mają na celu ochronę przed pojawieniem się niewydolności prawej komory serca, a także zatrzymać przebieg patologicznej przebudowy naczyń płucnych. Mają one też łagodzić występujące już objawy. Wyróżnia się kilka grup leków stosowanych w tym przypadku. Są to leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, rozszerzające naczynia i powodujące wzrost kurczliwości komór serca, a także zmniejszenie tempa pracy serca.
Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, przeprowadza się zabiegi inwazyjne. Przy pomocy takiego zabiegu można zbadać tętnicę płucną oraz jej naczynia, nie otwierając klatki piersiowej chorego. Podczas zabiegu specjalista wykonuje otwór między prawym a lewym przedsionkiem serca. Po tym dochodzi do wysycenia krwi tętniczej tlenem.
Kiedy wszystko to nie prowadzi do pożądanych zmian, pozostaje już tylko operacja. Operacja jest przeprowadzana w krążeniu pozaustrojowym, czyli w głębokiej hipotermii. W czasie operacji na kilkanaście minut całkowicie zatrzymuje się przepływ krwi. Dzięki temu lekarz może usunąć zakrzepy z tętnic płucnych.
Nasza oferta
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.