Terapia inhalacyjna w leczeniu kaszlu palacza

04/10/2022.

Palenie papierosów niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest kaszel palacza, który nawet po rzuceniu palenia, może utrzymywać się przez bardzo długi czas. Dym papierosowy jest nie tylko groźny dla samej osoby uzależnionej, ale może wyrządzić również wiele szkody osobom postronnym. Jeżeli Ty bądź ktoś z Twojego bliskiego otoczenia nałogowo pali wyroby tytoniowe, koniecznie przeczytaj poniższy materiał.

Kaszel palacza – czym jest spowodowany?

Występująca w drogach oddechowych wydzielina to naturalna bariera organizmu, która chroni układ oddechowy przed szkodliwymi dla organizmu substancjami, pochodzącymi najczęściej ze środowiska zewnętrznego. W gardle nałogowego palacza dochodzi do nadprodukcji tej wydzieliny. Wynika to z patologicznego rozrostu gruczołów śluzowych, który spowodowany jest dostarczaniem do dróg oddechowych nadmiernej ilości toksyn pochodzących z dymu. Przyczyną takich zmian jest oczywiście palenie papierosów, jednak nie jest z góry określone, ile czasu trzeba palić i w jakiej ilości, aby doszło do takich zmian. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu palacza – rozrost gruczołów śluzowych może zatem wystąpić nawet u „okazjonalnego” palacza, a także u biernego.

Zawarte w dymie papierosowym substancje (jest ich ponad 4 tysiące), mają wysokie działanie rakotwórcze. Tak liczna ilość toksyn negatywnie wpływa na pracę gruczołów śluzowych, powodując nadprodukcję plwociny. Tym samym sprawia, że kaszel palacza jest produktywny – inaczej wilgotny/mokry. Z jednej strony może być on objawem niewinnego podrażnienia błon śluzowych, z drugiej zaś (przewlekły i nawracający) przyczyną groźnych dla życia i zdrowia chorób. Wśród nich można wymienić między innymi: gruźlicę, rozedmę płuc, zapalenie oskrzeli, astmę oskrzelową oraz POChP.

Jak rozpoznać kaszel palacza?

Długotrwałe palenie papierosów może skutecznie zaburzyć funkcje ochronne tkanki nabłonkowej. Osoba nałogowo paląca papierosy odkrztusza nadmiar wyprodukowanej wydzieliny, która stopniowo może zmieniać swój kolor. Szczególnie niebezpieczna sytuacja to ta, w której w wykrztuszanej wydzielinie pojawia się krew – wtedy konieczna jest wizyta lekarska.

Oprócz kaszlu palacz może obserwować u siebie takie objawy, jak:

  • zaburzenia pracy fałdów głosowych krtani, czyli chrypkę;
  • duszności i ucisk w klatce piersiowej;
  • ból w klatce piersiowej i plecach;
  • a nawet omdlenia.

Objaw kaszlu może nasilać się w szczególności w godzinach porannych – po przebudzeniu. Jak zatem sobie z nim radzić? Jedną ze skutecznych metod profilaktyki, są inhalacje.

Leczenie inhalacyjne w kaszlu palacza – postępowanie

W postępowaniu leczniczym w przypadku kaszlu palacza przede wszystkim niezbędne jest całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów, a także unikanie kontaktu ze szkodliwym dymem papierosowym. Oczywiście samo odstawienie papierosów nie jest jednoznacznie z całkowitym wyzdrowieniem. Kaszel palacza może bowiem utrzymywać się jeszcze przez długie tygodnie po odstawieniu nałogu.

Aby złagodzić uporczywe dolegliwości, warto stosować inhalacje. Są one skuteczne również w przypadku wielu innych chorób i schorzeń układu oddechowego, o czym wiele razy pisaliśmy już na naszym blogu. Można je wykonywać za pomocą ziołowych naparów i domowych „parówek”, a także nebulizacji i inhalacji solankowych.

Inhalacje mają pozytywny wpływ na układ oddechowy palacza. Skutecznie rozrzedzają gęstą wydzielinę i pomagają usuwać ją z płuc wraz z innymi zanieczyszczeniami obecnymi w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym. Łagodzą również kaszel i bardzo dobrze natleniają krew. Regularne inhalacje przyczyniają się do poprawy funkcjonowania układu oddechowego, a co za tym idzie, szybszego powrotu do pełni zdrowia i sił palacza.

Regeneracja płuc po odstawieniu papierosów będzie skuteczna, jeżeli podejdzie się do niej odpowiednio. W czasie oczyszczania płuc z toksyn konieczna jest systematyczność. Osoby, które rzucają palenie, powinny również zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu oraz zdrowe odżywianie.

Dodaj komentarz