Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
12/10/2022.
Nie od dziś wiadomo, że woda solankowa ma działanie lecznicze. Przeprowadzane jak dotąd badania udowodniły, że pomaga na choroby układu oddechowego, w tym, w szczególności astmę i zwalcza niechciane infekcje (nieżyt nosa, czy zapalenie gardła). Cudowne właściwości wody solankowej wykorzystano w jednej z najskuteczniejszych form leczenia uzdrowiskowego – haloterapii. Co warto na jej temat wiedzieć?
Spis treści
Haloterapia wykorzystywana jest najczęściej w uzdrowiskach i sanatoriach, niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by stosować ją również we własnym domu – ale o tym nieco później. Jest to forma leczenia, w której wykorzystuje się skuteczne działanie soli. Sól wykorzystuje się w najróżniejszych postaciach, jednak najczęściej są to inhalacje.
Oprócz standardowych inhalacji w haloterapii można również zażywać kąpieli, inhalacji suchym aerozolem solnym, a także płukanek. Do tego dochodzą jeszcze kuracje pitne, których celem jest dostarczenie do organizmu odpowiednio dużej ilości składników mineralnych, a także wywołanie działania miejscowego na układ moczowy oraz przewód pokarmowy. Z tego typu rozwiązań może skorzystać każda osoba, szczególnie jeżeli zmaga się z różnymi dolegliwościami związanymi z funkcjonowaniem płuc i oskrzeli.
Na haloterapii mogą również zyskać te osoby, którym dokuczają objawy alergii. Ponadto, terapia ta sprawdza się też w przypadku różnych infekcji, jak np. nawracające zapalenie płuc bądź oskrzeli. Co więcej, kąpiele solankowe pomagają w leczeniu wielu chorób skóry. Lekarze polecają haloterapię astmatykom oraz osobom zmagającym się z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP), a także tym z problemami łuszczycowymi.
Inhalacje w haloterapii:
Warto tutaj również wspomnieć o przeciwwskazaniach. Pomimo tego, że haloterapia nie niesie za sobą dużego ryzyka (jak np. środki farmakologiczne), nie powinny z niej korzystać osoby chorujące na gruźlicę i niewydolność krążeniowo-oddechową, kobiety w ciąży, osoby z ropnymi zmianami na skórze i z ranami pourazowymi/pooperacyjnymi. Terapia nie jest wskazana również dla osób z gorączką oraz uczuleniem bądź nadwrażliwością na którykolwiek składnik solanki (np. jod). Właśnie ze względu na wspomniane przeciwwskazania, przed przystąpieniem do haloterapii, warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Haloterapię można bez przeszkód wykonywać również we własnym domu. Nie trzeba wcale jechać do sanatorium, czy też do tężni solankowych. Proces wygląda podobnie jak wszystkim dobrze już znana „parówka”. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w specjalną sól (jest ona dostępna w aptekach).
Haloterapię można również stosować w formie nebulizacji. Szczególnie polecana jest wtedy dzieciom, które dość często łapią różne infekcje dróg oddechowych. Regularne stosowanie tej uzdrowiskowej formy leczenia schorzeń układu oddechowego skutecznie zmniejszy częstotliwość łapania przez dziecko infekcji i tym samym wzmocni odporność malucha. Mimo tego, że inhalacje solankowe nie należą do niebezpiecznych, warto pamiętać jednak o tym, aby przed zastosowaniem haloterapii u dziecka, skonsultować się najpierw z pediatrą.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.