Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!19/01/2023.
Nasze płuca nieustannie narażone są na różne szkodliwe czynniki. Gdy dochodzi do nagłego pogorszenia zaopatrywania organizmu w tlen, może mieć to związek z uszkodzeniem płuc. Gdy nie są one w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do organizmu, może dojść do niewydolności narządów wewnętrznych. Stan, w którym wymiana gazowa w płucach staje się niemal niemożliwa, określa się mianem ARDS. Czym on jest? Przekonajmy się.
Spis treści
ARDS (ang. acute respiratory distress syndrome) to nic innego jak zespół ostrej niewydolności oddechowej. Nie jest to jednostka chorobowa, a stan kliniczny, który może pojawić się z różnych przyczyn – również tych poza płucnych. Dochodzi w nim do bardzo poważnego uszkodzenia płuc, które nie mogą dostarczyć do krwi wystarczającej ilości tlenu, przez co najczęściej dochodzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych, a w konsekwencji do ich niewydolności.
ARDS to poważna reakcja płuc na uszkodzenie. Stan ten charakteryzuje się uszkodzeniem pęcherzyków płucnych, włośniczek oraz bariery, która je otacza. W płucach destrukcji ulegają małe naczynia krwionośne, których zadaniem jest zaopatrywanie je w krew. Wskutek czego narząd oddechowy ma utrudnione dostarczanie tlenu do organizmu i wszystkich narządów. Gdy organizm nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, może dojść do zwiększenia się zawartości dwutlenku węgla we krwi. Jest to zatem niezwykle niebezpieczny stan zagrażający życiu i zdrowiu. Nieleczona ARDS może doprowadzić nawet do śmierci.
Zespół ostrej niewydolności oddechowej może mieć dwa typy zdarzeń:
Pierwotny czynnik, który uszkadza płuca, wyzwala reakcje zapalne, z którymi organizm próbuje samodzielnie walczyć. Taka próba może jednak doprowadzić do pogorszenia się stanu chorego, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie oraz profilaktyka.
Dominującym objawem ARDS, jest utrudnione przenikanie tlenu do krwi i tkanek. U chorego mogą pojawić się wówczas takie objawy, jak: niedotlenienie (sinica), kaszel, duszności, gorączka, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej. Może również wystąpić obrzęk płuc, niedrożność górnych dróg oddechowych, naciek zapalny, czy niedodma. Objawy mogą różnić się od siebie w zależności od organizmu.
W leczeniu ostrej niewydolności oddechowej bardzo ważne jest zapewnienie drożności dróg oddechowych. W razie konieczności lekarz może zastosować intubację. Przydatne mogą okazać się tlenoterapie, dla zwalczenia niedotlenienia krwi. Duże znaczenie ma również odpowiednia dieta ze zmniejszoną ilością węglowodanów, a także leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem preparatów przeciwdrobnoustrojowych.
ARDS to poważny stan, którego w żadnym wypadku nie powinno się ignorować. Nierzadko wymaga on prowadzenia wentylacji mechanicznej, która jest sztucznym wsparciem, gdy płuca przestały samodzielnie pracować. Taka wentylacja może być nieinwazyjna lub inwazyjna. Na koniec warto wspomnieć o tym, że pomimo wysokiego zagrożenia dla życia i zdrowia, większość chorych, którzy przeżyli zespół ostrej niewydolności oddechowej, powraca do pełni zdrowia i sił.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.