Co warto wiedzieć o chorobach cywilizacyjnych dróg oddechowych?

24/01/2023.

Postęp cywilizacyjny niesie za sobą rozwój sektora przemysłowego, technologicznego oraz innych dziedzin istotnych dla rozwoju gospodarki. Wszystkie zmiany, jakie obserwujemy na co dzień, sprawiają, że stajemy się coraz bardziej wygodni, a co za tym idzie… leniwi. Zmianie ulega nasz styl życia, przez co nasz organizm robi się znacznie bardziej podatny na różne infekcje i choroby. Zła dieta, stres, zanieczyszczenia środowiska, to tylko kilka z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych. Co warto o nich wiedzieć?

Choroby cywilizacyjne – które z nich dotyczą układu oddechowego?

Choroby cywilizacyjne to inaczej choroby społeczne. Jest to grupa schorzeń, które występują powszechnie i nie są zakaźne, a do ich szerzenia przyczynia się postęp cywilizacyjny. Czynniki takie jak siedzący tryb życia, zła dieta oraz stres oddziałują na nas i zwiększają ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, czy też miażdżycy i nowotworów. Natomiast za choroby cywilizacyjne układu oddechowego odpowiadają głównie zanieczyszczenia środowiska i palenie papierosów – w mniejszym stopniu złe nawyki żywieniowe. Występują one globalnie, zarówno w krajach rozwijających się, jak i w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Mają one charakter przewlekły, spowodowany kombinacją różnych czynników.

Do głównych zanieczyszczeń środowiska, które mają wysoki wpływ na choroby cywilizacyjne dróg oddechowych, zalicza się: pyły węglowe, dwutlenek i tlenek węgla, tlenki azotu, ołów oraz dwutlenek siarki. Są one wytwarzane przez przemysł i transport, czego rezultatem jest smog – połączenie dymu, spalin oraz mgły. Taki klimat najczęściej występuje w miastach, gdzie zazwyczaj brakuje terenów zielonych. Przebywanie w nim na dłuższą metę, może być bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Układ oddechowy a choroby cywilizacyjne

Układ oddechowy ma za zadanie oczyszczać trafiające do niego powietrze z różnych toksyn i zanieczyszczeń. Gdy jednak takich toksyn jest zbyt wiele, może sobie z nimi nie radzić, czego rezultatem są właśnie choroby cywilizacyjne, takie jak astma, czy alergie. Społeczeństwo co prawda próbuje dbać o czyste powietrze, stosując np. ekologiczne filtry powietrza, naturalne źródła energii, czy też transport o napędzie elektrycznym. Jednak takie działania nie na wiele się zdają, szczególnie jeżeli na co dzień pracuje się ze szkodliwymi oparami, pyłami oraz nałogowo pali się papierosy. Te zawierają kilka tysięcy szkodliwych związków, które mają wysokie działanie rakotwórcze. Wiele z nich ma również negatywny wpływ na pracę narządów i układów w organizmie.

Nikotyna przyspiesza rytm serca, podwyższa ciśnienie i w mniejszym bądź większym stopniu ogranicza wydolność układu oddechowego. W miastach co prawda organizuje się specjalnie wydzielone strefy dla palaczy, jednak wciąż w większości jesteśmy skazani na bierne palenie.

Najczęstsze choroby cywilizacyjne dróg oddechowych

Oprócz astmy oskrzelowej i alergii, spośród licznych jednostek chorobowych, które dotyczą układu dróg oddechowych, można wymienić również: gruźlicę, bezdech senny, mukowiscydozę, Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), a także Zespół Ostrej Niewydolności Oddechowej (ARDS).

Palenie papierosów i zanieczyszczenia środowiska mają największy wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych układu oddechowego. W ich zapobieganiu najważniejsza jest przede wszystkim profilaktyka, a także wykonywanie regularnych badań okresowych. Osoby palące powinny możliwie, jak najwcześniej rzucić nałóg, stosować zbilansowaną dietę oraz przestrzegać zaleceń lekarskich, np. regularnie stosować nebulizację i inhalacje wziewne.

Unikanie czynników wywołujących uporczywe dolegliwości może być niestety znacznie cięższe, ze względu na zanieczyszczenia środowiska, na które pojedyncza osoba nie ma większego wpływu. Niemniej jednak regularne odwiedzanie terenów zielonych (niekoniecznie z dala od miasta), może wyraźnie wesprzeć pracę układu dróg oddechowych. Warto pamiętać również o unikaniu zbędnego stresu, wysypianiu się i regularnej aktywności fizycznej.

Udostępnij

Dodaj komentarz