Dokuczliwa zmiana głosu, czyli dysfonia i jak ją leczyć?

09/01/2023.

Problemy z głosem dotyczą każdego. Mogą mieć przy tym różne podłoże. Przeziębienie, zmęczenie, stres, czy też nadmierny wysiłek, to tylko niektóre z przyczyn zaburzeń fonacji. Dokuczliwa zmiana głosu to inaczej dysfonia. Wpływa ona na jakość naszego życia codziennego, dlatego warto wiedzieć, jak się ją leczy i jak sobie z nią radzić na własną rękę.

Dokuczliwa dysfunkcja organizmu

Dysfonię określa się, jako wielopostaciową zmianę głosu, która może wystąpić z wielu przyczyn. Są to głównie wady wrodzone, stany pourazowe, polipy, obrzęki, czy też zaburzenia hormonalne. Niemniej jednak dysfonia może mieć również związek z niektórymi nowotworami, lekami, zaburzeniami metabolicznymi, czy nawet z silnym stresem. Nieprawidłowości zachodzące w organizmie na poziomie krtani opierają się o składowe akustyczne głosu, czyli: czas trwania, barwę, poziom głośności i częstotliwość. Zaburzenie fonacji może dotyczyć każdego, nie tylko osób pracujących głosem. Wywiad lekarski może pomóc w dobraniu odpowiedniej metody leczenia i profilaktyki.

Rodzaje dysfonii. Czym objawiają się zaburzenia fonacji?

Wyróżniamy dwa rodzaje dysfonii:

  • organiczną – która jest związana bezpośrednio ze zmianami patologicznymi oraz schorzeniami i chorobami, które da się zdiagnozować. Dysfonie organiczne mogą wystąpić przy wadach wrodzonych, stanach pourazowych lub po operacji, radioterapii itd.;
  • czynnościową – której przyczyną są zaburzenia mechanizmów fonacyjnych. Dysfonie czynnościowe dotyczą pracy mięśni krtani, a ich przyczyny mogą być różnorodne, np. nieprawidłowa emisja głosu, czy też niepożądane działanie leków.

Przy czym dysfonia czynnościowa również dzieli się na: hiperfunkcyjną (wzmożone napięcie mięśni krtaniowych), hipofunkcyjną (obniżone napięcie mięśni krtaniowych) i dysfunkcyjną (mieszaną). W zależności od rodzaju, a także organizmu, objawy towarzyszące dysfonii mogą się od siebie różnić. Jedna osoba może obserwować u siebie nieprawidłowości we wszystkich składowych akustycznych głosu, inna natomiast tylko w niektórych.

Objawami, które mogą wskazywać na zaburzenia fonacji, są:

  • chrypka – jeden z najczęstszych objawów dysfonii;
  • ból krtani;
  • wysychanie błon śluzowych gardła i krtani;
  • napięcie mięśni bądź osłabienie siły głosu;
  • niemożność długotrwałego mówienia;
  • utrata dźwięczności głosu;
  • inne zaburzenia barwy głosu.

Dysfonia – jak sobie z nią radzić?

Bardzo ważna w leczeniu dysfonii, jest wczesna i skuteczna diagnostyka. To dzięki niej lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie, które zwykle polega na rehabilitacji głosu oraz pracy nad jego emisją. Chory powinien ograniczyć wysiłek głosowy, a także systematycznie wykonywać ćwiczenia.

Z racji tego, że leczenie dysfonii może trwać nawet kilka miesięcy, dobrym wsparciem może być tutaj pobyt w uzdrowisku solankowym. Pomocniczą rolę w terapii dysfonii odgrywają również witaminy, suplementy i nebulizacja, która ułatwia oddychanie i pomaga w nawilżaniu dróg oddechowych oraz krtani. W terapii zaburzeń fonacji stosuje się też inne metody fizykalne, takie jak jonoforeza, czy diatermia.

Udostępnij

Dodaj komentarz