Czy orangutany mogą cierpieć na grypę? – porównanie chorób oddechowych u ludzi i orangutanów

26/09/2023.

Czas czytania: 2 min 45 sek

Materiał genetyczny orangutana jest w 97 proc. podobny do człowieka. Świadczy o tym, chociażby anatomia. Zwierzęta te mają palce, paznokcie, a nawet unikalne odciski palców. Co więcej, mają takie same grupy krwi jak ludzie, czyli A, B oraz 0. Podobnie do ludzkiego działa też ich zmysł wzorku. Orangutany są ponadto podatne na choroby człowieka. Czy jednak chorują na grypę? 

Orangutany a grypa – czy mogą na nią chorować?  

Ze względu na tak bliskie pokrewieństwo genetyczne, orangutany są podatne na choroby układu oddechowego. Podobnie jak ludzie, mogą mieć katar i kaszel, a także chorować na grypę. Choroba ta jest dla nich równie niebezpieczna, jak dla ludzi. Chore zwierzęta wymagają więc odpowiedniego leczenia, aby powrócić do zdrowia i pełni sił.  

Orangutany chorujące na grypę czy też mające inną infekcję górnych dróg oddechowych mogą mieć takie same dolegliwości jak ludzie. To znaczy katar, kaszel, a nawet gorączkę. Te mieszkające w zoo są pod stałą kontrolą weterynarza. Mają one szansę szybszego powrotu do zdrowia. Żyjące dziko w lasach są narażone na większe ryzyko utraty życia.  

Orangutany mogą chorować na COVID-19 

Skoro mowa o chorobach górnych dróg oddechowych, należy podkreślić, że orangutany tak samo jak ludzie, są mocno narażone na COVID-19. W czasach, w których wirus ten atakował z największą mocą, zaobserwowano wiele przypadków właśnie wśród orangutanów. Przebieg tej choroby był identyczny jak w przypadku ludzi. Dlatego wprowadzono szczepienia także dla zwierząt.  

Pierwszego orangutana zaszczepiono w Chile. To pierwszy kraj w Ameryce Południowej, który zaszczepił zwierzęta żyjące w zoo. Niektóre gatunki, a tym bardziej właśnie orangutany, są mocno narażone na tę chorobę. Ryzyko utraty życia jest tak samo duże, jak u ludzi. Nie można więc bagatelizować tego problemu zdrowotnego.

Leczenie orangutanów a ludzi  

Leczenie grypy albo innej choroby układu oddechowego u orangutanów jest trudnym zadaniem. Wynika to z faktu, iż zwierzęta nie mówią. Człowiek przedstawi swój problem, opisze stan zdrowia, poinformuje o tym, jakie leki i metody na niego działają, a co w ogóle nie przynosi efektów leczenia. W przypadku orangutanów wszystko tak naprawdę odbywa się na podstawie obserwacji i wieloletniej praktyki w leczeniu zwierząt.  

Zatem pomimo iż specjaliści mają dobry dostęp do leków dla zwierząt, nie zawsze udaje się je uratować. Choć zdarza się to bardzo rzadko. Współczesna medycyna, także ta dotycząca zwierząt, daje specjalistom ogromne możliwości w leczeniu nawet tak dużych zwierząt, jak orangutany. Jeżeli więc jest potrzeba, robią wszystko, co można, by pomóc zwierzakom i zapewnić im ulgę w cierpieniu.  

Podobieństwo genetyczne orangutanów i ludzi powoduje, że cierpią oni na podobne choroby, szczególnie te dotyczące górnych dróg oddechowych. Odpowiadając na pytanie z tytułu, orangutany mogą chorować na grypę. Co więcej, jej przebieg jest mocno zbliżony do przebiegu grypy u ludzi. Tak naprawdę jest też dużo innych chorób, które atakują zarówno ludzi, jak i wspomniane zwierzęta.  

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty