Zawodowe choroby układu oddechowego to choroby, które są powodowane przez materiały, z jakimi pracownicy mają styczność w miejscu pracy. Często objawiają się dopiero na emeryturze, czyli u osób w wieku podeszłym. Bardziej i mniej popularne zawodowe choroby płuc to m.in. astma, ostre urazy inhalacyjne, gruźlica, przewlekła obturacyjna choroba płuc, śródmiąższowa choroba płuc, a nawet rak.
Zawody narażone na choroby układu oddechowego
Zawodów narażonych na choroby płuc jest wiele. Poniżej najczęściej wymieniane i zarazem najpopularniejsze:
- Niewątpliwie na liście zawodów narażonych na choroby układu oddechowego znajdują się fryzjerzy oraz kosmetyczki. To ze względu na związki chemiczne, z którymi mają styczność na co dzień. Część z nich z łatwością przenika do organizmu właśnie przez drogi oddechowe.
- Drugi zawód niezwykle narażony na choroby płuc, to lakiernik samochodowy. Zajmuje się on remontami i renowacją powierzchni nadwozi samochodowych. Czyści je, nakłada powłoki ochronne, wyrównujące i dekoracyjne. Wykorzystuje do tego rozmaite środki chemiczne oraz urządzenia. Jest tym samym narażony na szkodliwe działanie powstających w czasie pracy pyłów oraz stosowanych lakierów.
- Kolejny zawód, który niewątpliwie zasługuje na wyróżnienie, to górnik. Górnicy narażeni są na wdychanie grzybów, które rozwijają się na drewnianych stemplach, a także wdychanie pyłu mineralnego, który upośledza czynność płucnego układu odpornościowego. Warunki, w jakich pracują, prowadzą do zachorowania na gruźlicę i mikrobakteriozę płuc.
Jak chronić się przed chorobami układu oddechowego, nie rezygnując z wymarzonej pracy?
Osoby wykonujące zawody, które narażają je na choroby układu oddechowego, mogą skutecznie chronić się przed tak poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Oto przykładowe metody:
- Fryzjerzy i kosmetyczki mogą chronić się przed chorobami układu oddechowego, poprzez stosowanie środków pielęgnacyjnych wyróżniających się mniejszą zawartością szkodliwych substancji, a także lepszą wentylacją pomieszczeń. Jednak osoby decydujące się na wykonywanie właśnie tego zawodu, powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie będą ponosić.
- Skuteczną ochronę dla lakiernika stanowią maseczki lakiernicze. Są dostępne w różnych rodzajach, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnych preferencji. Ważne jest, aby wybrana maska miała dobry i wymienny filtr. Taką maskę można używać wielokrotnie.
- Chronić górników przed pyłem można stosując odpowiednie środki mające na celu ograniczenie emisji pyłu na poszczególnych stanowiskach pracy. Środki te to m.in. zmiana procesu technologicznego pod względem emisji pyłu, hermetyzacja procesu produkcyjnego, nawilżanie pokładów węglowych, stosowanie urządzeń wentylacyjnych oraz ochron osobistych. Zaleca się w tym przypadku stosowanie specjalnych maseczek z filtrami.
Skuteczną ochroną przed chorobami układu oddechowego jest rezygnacja z wykonywania zawodów obarczonych wysokim ryzykiem. Jednak komuś marzy się, aby wykonywać zawód fryzjera, kosmetyczki, górnika czy może lakiernika samochodowego, trzeba dobrze się do tego przygotować.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.