Czy przeprowadzenie zabiegu nebulizacji w ciąży jest bezpieczne?

29/10/2021.

Młode mamy często zastanawiają się, czy w problemach zdrowotnych w czasie ciąży mogą sięgać po sprawdzone sposoby pozbycia się uporczywych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Ciąża to nie choroba, ale wymaga szczególnej ostrożności i uwagi. W tym czasie kobieta ma obniżoną odporność, ponieważ wszystko, co najlepsze oddaje swojemu dziecku. Kiedy zdarzy się infekcja dróg oddechowych podczas ciąży, kobieta niestety nie może sięgnąć po leki, które mogła do tej pory stosować. Co zatem może zrobić młoda matka iczy nebulizacja w tym czasie to dobry pomysł?

Większość ciężarnych kobiet w szczególności dba o swoje zdrowie przez te dziewięć miesięcy. Unika kontaktu z toksycznymi substancjami, nie objada się niezdrowym jedzeniem, dba o kondycję oraz rezygnuje z różnych przyjemności. Jednym słowem dla o to, aby dziecko miało jak najlepiej. Jednak pomimo tego, że przyszła mama tak się stara, nie udaje jej się uniknąć infekcji dróg oddechowych w czasie ciąży. Nie ma jednak powodu do paniki. Zanim choroba na dobre opanuje organizm, można ją samodzielnie zwalczyć, zapobiegając tym samym dalszemu jej rozwojowi.

Naturalne rozwiązania

Inhalacje to bezpieczny i naturalny sposób na zwalczenie przeziębienia. Przeprowadzanie domowej inhalacji za pomocą sprawdzonych sposobów to najczęściej stosowana metoda na pozbycie się uporczywych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Ciężarne kobiety mają jednak utrudnioną sprawę, ponieważ nie wszystkie dostępne na rynku środki są odpowiednie dla nich i dla dziecka w tym szczególnym okresie.

W ciąży najbezpieczniej jest korzystać z naturalnych rozwiązań, które nie zaszkodzą dziecku, a tym samym przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia matki. Kiedy pojawia się katar, a gardło drapie w nieprzyjemny sposób, dobrze jest sięgnąć po domowe sposoby, czyli np. po „parówkę”.

Co należy przygotować? Wystarczy jedynie głębokie naczynie, gorąca woda i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Najlepszymi olejkami (i nie tylko) odpowiednimi do domowej nebulizacji są: olejek miętowy, sosnowy, eukaliptusowy, lawendowy oraz rumianek. Pomocny może okazać się również chrzan. Domowa inhalacja pomaga odetkać zatkany nos, działa również antybakteryjnie oraz usprawnia oddychanie i jest przede wszystkim bezpieczna.

Nebulizacja a ciąża

Innym rozwiązaniem na infekcje dróg oddechowych w czasie ciąży, jest nebulizacja solą fizjologiczną. Nebulizatory dostępne na rynku dziś, obsługują wszystkie dostępne na rynku leki przeznaczone do nebulizacji, w tym sól fizjologiczną NaCl 0,9%.

Najnowsze urządzenia do inhalacji w domu są małe i poręczne. Idealnie sprawdzają się również podczas podróży, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Z jednej strony, po co kupować takie urządzenie, skoro można w łatwy sposób zrobić „parówkę” samodzielnie. To prawda, ale wykonując inhalację parową za pomocą miski i gorącej wody, istnieje ryzyko wystąpienia oparzeń.

Co, jeśli w pewnym momencie, kiedy ciężarna będzie się kurować nad miską, a w pewnym momencie coś ją wystraszy i niefortunnie zrzuci miskę ze wrzątkiem w swoją stronę? Tego nie życzmy nikomu. Możemy jednak zrobić coś pożytecznego i sprawić młodej mamie (i w przyszłości dziecku) na prezent – urodzinowy, imieninowy, bądź na inne większe wydarzenie, np. baby shower – urządzenie do nebulizacji w domu.

Dodaj komentarz