Porady dla rodziców: używanie nebulizatora siateczkowego u dzieci podczas zimowych chorób

03/01/2024.

Czas czytania: 2 min 45 sek

Nebulizacja jest jedną z najpopularniejszych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych tak samo u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak nie każdy potrafi poprawnie posługiwać się tym urządzeniem. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak prawidłowo używać nebulizatora siateczkowego u dzieci.

Prawidłowa technika nebulizacji

Wielu rodzicom wydaje się, że samo zbliżenie ustnika czy maseczki do twarzy dziecka, jest już wystarczające. Tymczasem taka nebulizacja nie wnosi żadnych korzyści, a już na pewno nie leczy. Technika ta powoduje wyłącznie straty leku i czasu. Zatem lepiej albo w ogóle się za nią nie zabierać, albo opanować prawidłową technikę.

Robiąc nebulizację pierwszy raz, trzeba koniecznie zacząć od oswojenia dziecka. Niech dokładnie obejrzy urządzenie, włączy, wyłączy, zobaczy, jak działa. Warto zaprezentować dziecku film, w którym inne dzieci robią nebulizację, co być może zachęci je do wykonania danej czynności, a przynajmniej uspokoi.

Należy pamiętać, że jeżeli dziecko płacze, to nebulizacja nie ma sensu, ponieważ lek w tej sytuacji nie dociera, gdzie powinien, a w efekcie tego, cały zabieg nie przynosi efektów leczenia. W przypadku dzieci w wieku do 3 roku życia nebulizacja powinna odbywać się przy użyciu maseczki, która musi szczelnie przylegać do ciała. Dzieci w wieku powyżej 3 roku życia powinny wykonywać zabieg przy użyciu ustnika. Dzięki temu lek nie osadza się w nosie.

Dziecko podczas nebulizacji musi być w pozycji siedzącej, a głowa lekko uniesiona do góry. Jest to ważne, ponieważ w pozycji półsiedzącej, dziecko zaciska górne drogi oddechowe. Z kolei sama komora urządzenia musi być w pozycji pionowej. To wpływa na prawidłowy przepływ leku.

Czego nie wolno robić w czasie nebulizacji?

Podczas nebulizacji dziecko nie może rozmawiać. Dlatego nie wolno go zagadywać, nawet gdyby jedynie tym sposobem miało pozwolić na wykonanie zabiegu. Nie powinno się również robić nebulizacji w czasie płaczu. Jeżeli dziecko płacze, trzeba wyłączyć nebulizator. Wówczas lek nie dociera tam, gdzie powinien. Nie należy kontynuować nebulizacji w czasie kaszlu. Najlepiej zrobić przerwę i wyłączyć urządzenie. Nie wolno oddalać maski czy ustnika od twarzy dziecka nawet na 1 cm. To od razu powoduje stratę leku.

Nebulizacja nie powinna trwać dłużej niż 3-4 minuty. A gdy lek zostanie zużyty wcześniej, należy wyłączyć nebulizator i zakończyć zabieg. Jeżeli dziecko ma zatkany nos, nie trzeba go udrażniać. Droga leku przez usta jest krótsza i pozwala na uniknięcie częściowego pozostawania leku w nosie.

Po prawidłowo wykonanej nebulizacji trzeba oklepać dziecko. Najlepiej ułożyć je na swoich kolanach w taki sposób, aby głowa była lekko skierowana ku dołowi. Robiąc z ręki łódkę, należy oklepywać plecy dziecka od dołu do góry. Najlepiej robić to w seriach: 3 uderzenia i przerwa. Zabieg oklepywania powinien trwać około 3 minut. Dzięki poprawnie przeprowadzonej nebulizacji można wyleczyć rozmaite infekcje górnych dróg oddechowych i to bez stosowania silnych leków, w tym antybiotyków.

Udostępnij

Dodaj komentarz