Jak leczyć mokry kaszel u dziecka?

18/03/2022.

W życiu każdego rodzica pojawiają się takie sytuacje, w których dziecko łapie infekcje układu dróg oddechowych. Pierwszymi objawami choroby, jest najczęściej kaszel, który może przybierać postać suchą lub mokrą. Mokry kaszel u dziecka pojawia się najczęściej w następstwie po kaszlu suchym i jest niezwykle męczący, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Kiedy u dziecka zaczynają pojawiać się niepokojące objawy wskazujące na pojawienie się mokrego kaszlu, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Zalegająca wydzielina

Zanim przejdziemy do sposobów radzenia sobie z mokrym kaszlem u dziecka, powiedzmy sobie kilka słów na temat samej dolegliwości i towarzyszących jej objawach. Przyczyną mokrego kaszlu u dziecka mogą być wirusy bądź bakterie. Wyróżnia się przy tym kaszel ostry, który może utrzymywać się do ok. 3 tygodni oraz kaszel przewlekły, który może ciągnąć się do nawet 8 tygodni wzwyż. Na ogół mokremu kaszlu towarzyszą również inne objawy, takie jak ból gardła, gorączka, czy ból głowy. Może się również zdarzyć, że poza mokrym kaszlem dziecko nie ma innych dodatkowych objawów, w takim wypadku diagnostyka jest nieco utrudniona.

Najczęstszymi przyczynami mokrego kaszlu u dziecka mogą być:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przeziębienie,
  • infekcja wirusowa,
  • infekcja bakteryjna,
  • zapalenie krtani, płuc lub oskrzeli,
  • ciało obce w drogach oddechowych.

Mokry kaszel może być zdradliwy i wskazywać również na inne choroby, takie jak mukowiscydoza, astma, czy też zapalenie oskrzeli, dlatego warto konsultować się ze specjalistą, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Niepokojącymi objawami, które mogą wymagać dużo głębszej diagnostyki, są np. problemy z połykaniem, duszności, nocne poty, czy też utrata masy ciała dziecka.

Nebulizacja sposobem na mokry kaszel u dziecka

Leczenie mokrego kaszlu u dziecka nie zawsze wygląda tam samo, wszystko zależy w dużej mierze od diagnostyki lekarza. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się leczenie antybiotykiem, w innym wypadku można zastosować domowe sposoby, czyli inhalacje parowe bądź sesje z nebulizatorem. Bardzo ważne jest to, w jakim wieku dziecko choruje, inhalacje parowe można bowiem stosować u dzieci powyżej 6. roku życia. U młodszych dzieci zaleca się stosowanie specjalistycznych urządzeń do nebulizacji, dzięki któremu można podawać leki przeznaczone do nebulizacji. Pomocne mogą okazać się również inhalacje z soli fizjologicznej oraz oklepywanie dziecka.

Jak działa nebulizacja w przypadku mokrego kaszlu u dziecka? Przede wszystkim pomaga rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. W leczeniu mokrego kaszlu bardzo ważne jest również to, aby w żadnym wypadku nie hamować tego odruchu, dzięki któremu dziecko pozbywa się plwociny. Nebulizacja pomaga w odkrztuszaniu, nawilża błony śluzowe gardła i nosa oraz wspomaga oddychanie.

Warto również w pokoju dziecka umieścić nawilżacz powietrza i podawać mu np. ciepłe mleko z miodem, które pomoże w złagodzeniu bólu gardła. Jeżeli pomimo prób leczenia mokry kaszel wciąż utrzymuje się po 3-4 dniach, to należy niezwłocznie skonsultować stan dziecka ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty