Jak uchronić się przed wiosennymi infekcjami układu dróg oddechowych?

22/03/2022.

Wiosna ma to do siebie, że kiedy na dworze zaczyna robić się ciepło, to my – jako że jesteśmy tak bardzo spragnieni ciepłego słońca po ponurej i szarej zimie – zrzucamy z siebie ciepłe ubrania i pędem ruszamy na zewnątrz. Z tego całego zaaferowania kilkoma ciepłymi dniami, często zbyt szybko rezygnujemy z ciepłych ubrań. Wiosną bowiem pogoda jest dość niestabilna. Taki stan rzeczy może utrzymywać się do maja, czy nawet do czerwca, a postępujące zmiany klimatyczne wcale w tym nie pomagają. To właśnie w tym czasie, kiedy jednego dnia jest ciepło, a drugiego pada ulewny deszcz, jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje układu dróg oddechowych.

Wiosenne przesilenie

Na nasze ogólne samopoczucie i to, jak czujemy się wczesną wiosną, wpływa w dużej mierze również tak zwane wiosenne przesilenie – przypada ono najczęściej na okres od marca do kwietnia. Częste anomalie pogodowe i zmiany temperatur sprzyjają rozwojowi infekcji zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W tym czasie bardzo łatwo o przeziębienie. Dodatkowym problemem mogą być również alergeny, czyli pyłki roślin i drzew kwitnących wiosną, z którymi muszą zmagać się alergicy.

Nikt nie lubi być chory, jednak wiosną jest to nieuniknione. Przeziębienie to niezwykle uporczywa dolegliwość, której towarzyszą takie objawy, jak:

  • ból głowy, zatok,
  • podrażnienie i ból gardła,
  • cieknąca z nosa wodnista wydzielina,
  • zapchany nos gęstą wydzieliną,
  • uporczywy kaszel suchy bądź mokry,
  • rozdrażnienie, problemy ze snem i wiele innych.

W tym właśnie czasie warto zadbać o własne zdrowie, przestrzegając kilku prostych zasad. Jak zatem radzić sobie z wiosennymi infekcjami?

Sposoby na wiosenne infekcje

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Jednym z bardzo dobrych sposobów na walkę z różnymi infekcjami układu dróg oddechowych wiosną
(i nie tylko), jest nebulizacja. Sprzęt do nebulizacji, czyli nebulizator, to urządzenie, które zmienia płynną substancję leczniczą w aerozol (mgiełkę). Podawanie leków tą metodą ułatwia jego wchłanianie, co przekłada się również na szybkość działania. Jest to jedna z najefektywniejszych metod leczenia i profilaktyki chorób oraz różnych dolegliwości i infekcji w obrębie układu dróg oddechowych – znacznie efektywniejsza od standardowego leczenia preparatami doustnymi.

Nebulizacja gwarantuje bezpieczne i szybkie działanie leków przeznaczonych do nebulizacji. Nie podrażnia przy tym układu pokarmowego, dlatego spokojnie można stosować ją zarówno u dorosłych, jak i małych dzieci, czy noworodków. Niemniej jednak warto zapoznać się z działaniem poszczególnych urządzeń do nebulizacji i tego, jakich preparatów można za ich pośrednictwem używać, w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji. Pomocna może okazać się wtedy konsultacja i wywiad lekarski.

Kilka prostych zaleceń

Podczas przesilenia wiosennego – w czasie, kiedy jest znacznie większe prawdopodobieństwo złapania infekcji układu dróg oddechowych – warto również przestrzegać kilku innych prostych zasad, a mianowicie: dbać o regularny i dobry jakościowo sen, uzupełniać witaminy poprzez odpowiednią suplementację, nawadniać się, ograniczać produkty przetworzone i wzbogacać swoją dietę o owoce i warzywa, a także pozwolić sobie na relaks i odprężenie w miarę możliwości – nie zapominając oczywiście o prawidłowym ubiorze.

Z czasem wiosenne przesilenie przeminie i będziemy mogli bez obaw cieszyć się z uroków wiosny, a w następstwie lata. Jeżeli natomiast nasze samopoczucie i ogólny stan nie poprawi się, to może być to znak, że w naszym organizmie rozwija się jakaś inna choroba. W takim wypadku koniecznie kierujmy się do lekarza, który wykluczy ewentualne poważniejsze dolegliwości, czy choroby.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty