Czy cukrzyca ma związek z chorobami płuc? Jeśli tak, to jaki?

07/03/2023.

Trzustka osoby chorej na cukrzycę nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny. Z drugiej strony produkowana insulina może być niewłaściwie wykorzystywana przez organizm cukrzyka. Z tego względu chory może odczuwać duże pragnienie, wzmożony apetyt, ogólne osłabienie i senność. No dobrze, ale gdzie tutaj związek cukrzycy z chorobami płuc? Okazuje się, że zarówno cukrzyca typu pierwszego, jak i drugiego wpływają nie tylko na rozwój chorób płuc, ale także mogą powodować nasilenie ich objawów.

Cukrzyca – jaki ma związek z chorobami układu oddechowego?

Osoba chora na cukrzycę może doświadczać częstszych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Dzieje się tak ze względu na zaburzenia, które są charakterystyczne dla organizmu cukrzyka. Glukoza spełnia podstawowe funkcje w ciele człowieka, dlatego też niedobory insulinowe mogą prowadzić do ogólnoustrojowych następstw.

W kwestii cukrzycy i jej wpływu na układ oddechowy cukrzyka omawianych jest kilka możliwych przyczyn. Uważa się, że cukrzyca ma związek z utrzymującymi się stanami zapalnymi w organizmie. Wysoki poziom cukru w naczyniach krwionośnych może uszkadzać naczynia krwionośne – również w płucnych. Co więcej, osoby z długotrwałą cukrzycą mogą doświadczać zwiększonego stresu oksydacyjnego. Jest to zaburzenie równowagi pomiędzy przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami, czyli naturalnie występującymi cząsteczkami w ludzkim organizmie. Stan ten może powodować zaburzenia w tkance płucnej.

Choroby płuc u cukrzyka – warto wiedzieć

Brak insuliny prowadzi do upośledzenia przemiany glukozy w organizmie, co może mieć również związek z rozwojem między innymi takich chorób jak:

  • astma – osoby, u których stwierdzono cukrzycę, są dwukrotnie narażone na zachorowanie na astmę. Stan podwyższonego poziomu cukru we krwi może nasilić objawy astmy, przez co jej ataki stają się bardziej dotkliwe. Sama astma również ma wpływ na cukrzycę. Obie choroby oddziałują (negatywnie) na siebie wzajemnie;
  • POChP – Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc plasuje się na 4. miejscu głównych przyczyn zgonów na świecie. Osoby, które na nią chorują, są znacznie bardziej narażone na cukrzycę. Co więcej, wśród ekspertów uważa się, że występujący przy POChP stan zapalny wpływa na zaostrzenie się cukrzycy;
  • nadciśnienie płucne – u osób, które cierpią na nadciśnienie płucne, istnieje większe ryzyko wystąpienia cukrzycy. Długotrwały podwyższony poziom cukru we krwi potrafi uszkodzić naczynia krwionośne w całym organizmie, również w płucach;
  • zwłóknienie płuc – cukrzyca ma związek z utrzymującym się w organizmie stanem zapalnym. Taki stan zapalny, jeżeli wystąpi w tkance płucnej, może prowadzić do zwłóknienia płuc. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że osoby chore na cukrzyce mogą być bardziej narażone na zwłóknienie – i na odwrót.

Co może zrobić osoba chora na cukrzycę, aby zadbać o zdrowie swoich płuc?

Najczęściej cukrzyca ma związek z nadwagą, otyłością i niezdrowym trybem życia. Pierwszymi oznakami do niepokoju powinny być zatem trudności w oddychaniu, które pojawiają się nawet przy małym wysiłku. Niezwykle istotne jest rzucenie nałogu palenia papierosów, ponieważ cukrzyca i dym tytoniowy to zabójcze połączenie – mogą powodować nieodwracalne i trwałe zmiany w całym organizmie.

Niepokojące objawy należy bezzwłocznie konsultować z lekarzem, który po wnikliwym wywiadzie może postawić fachową diagnozę. Niemniej jednak kluczowym aspektem będzie tutaj obserwacja własnego organizmu. Dla zdrowia płuc przy cukrzycy warto również regularnie uprawiać sport, aby zrzucić zbędne kilogramy. Niezwykle ważne są także szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom, a także obserwacja poziomu cukru we krwi.

Udostępnij

Dodaj komentarz