Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!01/02/2022.
Powszechnie wiadomo, że suche powietrze źle wpływa na nasz organizm, a w szczególności na nasze drogi oddechowe. Nadmiernie przesuszone powietrze jest przyczyną wielu dolegliwości, takich jak suchy kaszel, czy podrażniona i zaczerwieniona skóra i oczy. Ponadto suche powietrze wzmaga ataki astmy i bardzo dobrze utożsamia się z alergiami.
Dobrze nawilżone powietrze jest nam potrzebne zarówno w dzień, jak i w nocy, a w szczególności w okresie grzewczym, kiedy to na dobrych kilka miesięcy włączamy grzejniki, nagrzewnice, farelki, czy kaloryfery. Do tego dochodzą również kominki i piece, które mogą również emitować szkodliwy dla naszego zdrowia dym.
Co w takim razie warto zrobić, aby dobrze nawilżyć powietrze w naszych domach? Czasami wietrzenie pomieszczeń nie wystarczy – albo nie jest możliwe ze względu na to, że za oknem panuje mróz, albo któryś z domowników jest chory, nie wspominając już o smogu na zewnątrz.
Spis treści
Zdania na temat nawilżaczy powietrza są podzielone. Mają one zarówno swoje liczne zalety, jak i wady i w wielu przypadkach mogą być zbawienne dla chorego, szczególnie jeżeli zmaga się on z dolegliwościami towarzyszącymi alergii. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje nawilżaczy powietrza, a są nimi nawilżacze parowe, ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Co wiemy na ich temat?
Nawilżacze parowe – są to urządzenia wyposażone w grzałkę, która podgrzewa wodę, doprowadzając ją tym samym do wrzenia, a co za tym idzie do powstawania gorącej pary. Nawilżacze parowe nie są tanie w eksploatacji i mogą przyczynić się do wzrostu temperatury w pomieszczeniach, w których się znajdują. Największymi zaletami tego typu urządzeń, jest przede wszystkim niska cena oraz higiena – pod wpływem wrzenia ginie część bakterii i drobnoustrojów. Nie zaleca się ustawiać nawilżaczy parowych w zasięgu zwierząt oraz dzieci, ze względu na to, że może dość do poparzeń.
Nawilżacze ultradźwiękowe – są to urządzenia, które za pomocą ultradźwięków, rozbijają grube cząsteczki wody na drobne. Są praktycznie bezdźwięczne i często wyposażone w dodatkowe funkcje, np. wskaźnik braku wody. Ten typ urządzeń nie jest szczególnie nieprzyjemny dla zwierząt, ponieważ emituje drażliwe dla pupili dźwięki. Warto tutaj wspomnieć o tym, że do nawilżaczy ultradźwiękowych można używać jedynie wody destylowanej lub zmiękczonej (po odwróconej osmozie). Woda kranowa może zawierać wiele szkodliwych patogenów i chemikaliów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Nawilżacze ultradźwiękowe mają zatem więcej wad, a niżeli zalet.
Nawilżacze ewaporacyjne – są to urządzenia, które są wyposażone we wiatrak. Wiatrak przepuszcza powietrze przez zanurzony w wodzie filtr lub obrotowe dyski. Para wodna powstaje na skutek ewaporyzacji, czyli naturalnego procesu parowania wody. Z tego względu nawilżacze ewaporacyjne, są uważane za najskuteczniejsze i najzdrowsze urządzenia do nawilżania powietrza w domu. Jedynymi wadami tych urządzeń jest to, że nie należą do najtańszych i w niektórych przypadkach należy dość często wymieniać filtry.
Czy nawilżacze powietrza są bezpieczne dla naszego zdrowia? Odpowiedź brzmi, to zależy. Każdy z nas chce się czuć dobrze we własnym mieszkaniu. Suche powietrze, a właściwie nadmierny kontakt z suchym powietrzem, może prowadzić do wielu dolegliwości, jak również chorób. Drapanie w gardle, pogorszenie kondycji włosów, zapalenie gardła i krtani, czy suchy kaszel to tylko niektóre z zagrożeń.
Profesjonalny nawilżacz powietrza może skutecznie pomóc zwalczyć te uporczywe dolegliwości. Tutaj cena nie powinna grać większej roli. Warto zainwestować więcej i kupić porządny nawilżacz – który w połączeniu z nebulizatorem może uchronić nasze organizmy, w tym, w szczególności nasze drogi oddechowe, przed negatywnymi skutkami zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.