Czy warto kupić komorę inhalacyjną?

17/11/2021.

Terapia inhalacyjna ma za zadanie doprowadzić lek w postaci aerozolu bezpośrednio do podrażnionych lub zmienionych chorobą dróg oddechowych. To metoda leczenia miejscowego, której zaletą jest przede wszystkim możliwość stosowania mniejszej dawki leku. Zmniejsza to również prawdopodobieństwo wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Do wykonywania inhalacji w domu używa się standardowych narzędzi, które każdy z nas ma w domu (miska i gorąca woda) lub też specjalnych urządzeń (nebulizator lub inhalator). Dodatkowym ułatwieniem w przeprowadzaniu terapii wziewnej, w szczególności u niemowląt i małych dzieci, jest komora inhalacyjna (spejser). Co to takiego i czy warto jej używać?

Przezroczysta lub pół przezroczysta

Współczesne komory inhalacyjne składają się z plastikowego, przypominającego walec, pojemnika. Dzięki swojej przezroczystej lub pół przezroczystej budowie skutecznie zajmują uwagę pacjenta, może mieć to równie pozytywny wpływ na terapię – chory może na bieżąco śledzić wchłanianie się leku.

Zaletą nebulizacji z wykorzystaniem tuby inhalacyjnej jest to, że ogranicza ona ryzyko zakażenia się grzybicą jamy ustnej. Zwłaszcza u najmłodszych oraz u osób z obniżoną odpornością. Ponadto komora minimalizuje ryzyko występowania podrażnień błony śluzowej gardła.

Z czego składa się taka komora inhalacyjna? Z dwóch części. Z jednej strony mamy do dyspozycji ustnik bądź maskę, z drugiej zaś inhalator. Ustnik zaleca się w przypadku dzieci powyżej trzeciego roku życia i dorosłych, natomiast miękka silikonowa maseczka będzie odpowiednia dla niemowląt oraz osób niepełnosprawnych.

Dla dzieci i nie tylko

Aby skutecznie przeprowadzić inhalację przy użyciu tuby inhalacyjnej, należy przede wszystkim uspokoić zarówno siebie, jak i dziecko. Im człowiek starszy, tym zaczyna bardziej rozumieć różne sprawy, jednak każdy z nas był kiedyś mały i wie, że w tym wieku człowiek nie rozumie jeszcze wielu spraw. I tak dzieci powyżej trzeciego roku życia są już znacznie spokojniejsze, a współpraca z nimi nie kończy się na płaczu i zgrzytaniu zębami, jak ma to miejsce w przypadku noworodków lub dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Małe dzieci często reagują zdenerwowaniem, płaczem, a nawet czkawką, która skutecznie zmniejsza skuteczność inhalacji. Dlatego zaleca się, aby u niemowląt i dzieci przeprowadzać inhalację tylko wtedy, gdy są one spokojne. Można również zająć ich uwagę ulubioną bajką, bądź opowiadaniem. Konieczne jest podawanie leku przez szczelnie przylegającą do twarzy maskę. Umożliwi to szybkie i precyzyjne podanie leku choremu.

Aby przedłużyć życie naszej komorze inhalacyjne, ważne jest regularne jej czyszczenie. Po każdym użyciu należy dokładnie wypłukać urządzenie i zalegającą w nim substancję czynną. Systematyczne czyszczenie ograniczy rozwój grzybów i bakterii, a co za tym idzie przedłuży żywotność urządzenia nawet o kilka miesięcy.

Dlaczego zatem warto kupić taki spejser? Przede wszystkim dlatego, że:

  • gwarantuje ogromny komfort i wygodę,
  • ułatwia aplikację leku przede wszystkim osobom w podeszłym wieku i małym dzieciom,
  • ogranicza osadzanie się substancji leczniczej w jamie ustnej,
  • zapobiega powstawaniu chrypki, stanów zapalnych, grzybic, pleśniawek itd.

Komory i tuby inhalacyjne znajdziemy już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, pamiętajmy jednak, aby wybrać taką jak najlepszej jakości, ponieważ możliwe, że będzie nam służyć przez lata.

Udostępnij

Dodaj komentarz