Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!28/02/2023.
W ludzkim organizmie zachodzi wiele procesów fizjologicznych. Jednym z takich procesów jest oddychanie, które służy wymianie gazowej między organizmem a otoczeniem. Jest nam ono niezbędne do życia, jednak nie zawsze przebiega prawidłowo. Wiele osób wciąż nagminnie oddycha ustami – i to nie z powodu zatkanego nosa. Prawidłowo proces oddychania powinien odbywać się właśnie poprzez nos. Dziś powiemy sobie dlaczego.
Spis treści
Jama nosowa to nic innego jak pierwszy odcinek dróg oddechowych. Znajduje się ona wewnątrz nosa – dalej są już kolejno zatoki oraz przewód nosowo-gardłowy. Z anatomicznego punktu widzenia nos to złożony system przewodów, który wyścieła, wytwarzająca ochronny śluz, błona pokryta licznymi rzęskami. Jama nosowa w procesie oddychania pełni swego rodzaju rolę filtra. To właśnie przez nią musi najpierw przelecieć powietrze, zanim trafi do płuc.
Z jednej strony jama nosowa, a dokładniej znajdująca się w niej błona śluzowa oczyszcza powietrze. Dzieje się tak poprzez rzęski i śluz, które bardzo dobrze zatrzymują zanieczyszczenia, trafiające do nosa ze środowiska zewnętrznego. Z drugiej strony nawilża i ogrzewa powietrze trafiające do dolnych dróg oddechowych, dzięki czemu są one mniej narażone na podrażnienia. Jest również przekaźnikiem zapachów, które nadają smak spożywanym posiłkom.
Jak już wspominaliśmy, nos pełni ważną funkcję w całym organizmie. Sprawia, że powietrze trafiające do płuc jest oczyszczone, nawilżone i ma odpowiednią temperaturę. Co ciekawe, w jamie nosowej powstaje tlenek azotu. Pierwiastek ten nie tylko hamuje namnażanie się drobnoustrojów w błonie śluzowej, ale też poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Właśnie dlatego oddychanie przez nos jest dla nas kluczowe.
Oddychając przez nos, nasz organizm dostaje znacznie więcej tlenu, niż miałoby się to odbywać przez usta. Dzięki temu mamy więcej sił i poprawia się nasz metabolizm. Dlaczego jeszcze powinno się oddychać nosem? Jak wiadomo, choroby układu oddechowego przenoszą się głównie drogą kropelkową, dlatego też nos, jako narząd, ochrania nas przed infekcjami. Toruje drogę do prawidłowego przepływu powietrza oraz poprawia jego jakość. Bardzo ważne jest zatem, aby regularnie go oczyszczać i nawilżać – nawet gdy nie zapowiada się na żaden katar i przeziębienie.
Oddychanie przez nos jest dobre, czego nie można powiedzieć o ustach. Wszystkie powyższe korzyści, które wynikają z pobierania powietrza jamą nosową, nie mają swojego odzwierciedlenia, gdy mówimy o oddychaniu przez usta. Dlaczego? Powietrze, które trafia do dróg oddechowych poprzez usta właśnie, nie jest w żaden sposób oczyszczone. Może przez to przyczyniać się do pojawienia się uporczywych dolegliwości, takich jak np. ból i drapanie w gardle. Nie jest także nawilżone, co bardzo często prowadzi do większej utraty wody z organizmu.
Innymi różnicami, jeżeli chodzi o oddychanie przez usta niżeli przez nos, jest to, że tlen ma ograniczony dopływ do płuc oraz innych części i komórek ciała. Nierzadko oddychanie ustami może powodować wady zgryzu, wady wymowy lub zaburzenia twarzoczaszki. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, które nie nauczyły się prawidłowego oddychania przez nos.
Czasami jednak oddychanie przez nos nie jest możliwe. Najczęściej jest to spowodowane nieżytem nosa lub obrzękiem wywołanym alergią. W jaki sposób możemy odetkać nos, by móc znowu normalnie pobierać powietrze z otoczenia? Niedrożność nosa może być uciążliwa, jednak są obecnie sposoby, dzięki którym można z nią skutecznie walczyć. Rozwiązaniem jest oczywiście wizyta lekarska oraz odpowiednia profilaktyka. Drożność nosa mogą zapewnić regularne inhalacje solą fizjologiczną oraz – dostępne w aptekach – leki na rozrzedzenie wydzieliny. W przypadku małych dzieci warto zainwestować również w aspirator do kataru.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.