Czynniki wywołujące choroby dróg oddechowych – sprawdź, jak je ograniczyć.

09/11/2021.

Układ oddechowy człowieka składa się z kilku istotnych elementów, których zadaniem jest przede wszystkim dostarczanie tlenu do komórek krwi oraz usuwanie z nich dwutlenku węgla i pary wodnej. Ważne jest, aby to, czym oddychamy – czyli powietrze – było jak najmniej zanieczyszczone. Tymczasem coraz więcej i coraz częściej zaczynamy chorować na różne choroby układu oddechowego. Zwiększa się również liczba osób hospitalizowanych, a co za tym idzie również i zgonów. Co stoi za tym zjawiskiem, jakie czynniki wywołują choroby układu oddechowego i co zrobić, żeby je ograniczyć?

Kto jest winien?

Najczęstszą przyczyną występowania wielu dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych, są wirusy i bakterie. Przenoszą się oraz wnikają do naszego organizmu drogą kropelkową – przez usta, nos i oczy. Atakują najczęściej w czasie zwiększonego ryzyka, czyli w okresie jesienno-zimowym, ale wcale nie oznacza to, że w miesiącach letnich jesteśmy bezpieczni. Wirusy i bakterie atakują o każdej porze roku, bez względu na to, czy za oknem ściska mróz, czy też panuje upał.

Kolejnym winowajcą są różnego rodzaju zanieczyszczenia. Chodzi tu głównie o zanieczyszczenia środowiska i powietrza, takie, jak np. dym z kominów, czy też wszechobecny dzisiaj smog. Jednak nie tylko powietrze na zewnątrz może spowodować, że wrócimy do domu z katarem i bólem głowy. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić również powietrzu w pomieszczeniach. Nadmiernie przesuszone powietrze może powodować u nas takie objawy, jak: kaszel, katar, kichanie oraz cieknąca z nosa wydzielina.

Do wyżej wymienionych powodów powstawania chorób układu oddechowego, można również zaliczyć palenie tytoniu. W dymie papierosowym znajduje się duża ilość związków, które są odpowiedzialne za różne schorzenia, przede wszystkim za rozwój POChP – czyli, Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Ale nie tylko osoby palące papierosy są narażone na negatywne efekty oddziaływania dymu tytoniowego. Również bierni palacze, czyli osoby przebywające w towarzystwie osoby palącej i wdychające dym papierosowy, są narażone na choroby układu oddechowego.

Jak zmniejszyć ryzyko występowania chorób układu oddechowego?

Najlepszym sposobem, na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami dróg oddechowych, jest stosowanie się do kilku prostych rozwiązań. Z chorobami układu oddechowego nie ma żartów, warto więc sięgnąć po nebulizatory – urządzenia, których zadaniem jest oczyścić, udrożnić oraz nawilżyć, drogi oddechowe, a co za tym idzie przynieść ulgę choremu. Urządzenia do nebulizacji wytwarzają aerozol, który dużo lepiej rozprowadza się po organizmie i wchłania, niż standardowy lek w formie tabletek. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego nebulizatora zależy od wielu czynników, takich jak: wiek pacjenta czy rodzaj podawanego leku.

Nebulizatory są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla małych dzieci. Pomagają w zaśnięciu, w pozbyciu się zalegającej wydzieliny, w nawilżeniu przesuszonych błon śluzowych oraz w pozbyciu się uporczywego kaszlu.

Kluczowe będzie również zadbanie o swój układ odpornościowy. Infekcja może dopaść nas o każdej porze roku, w dowolnym momencie i kiedy najmniej się tego spodziewamy. Pamiętajmy zatem, aby dbać o higienę, a w szczególności o częste mycie rąk. Żadna choroba nie jest przyjemna, to fakt. Zdrowe płuca to czyste płuca. Dlatego dbajmy o swój układ oddechowy i decydujmy się na takie rozwiązania, dzięki którym oddychanie będzie sprawiać nam tylko i wyłącznie samą przyjemność.

Dodaj komentarz