Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!04/01/2023.
Małe i duże dzieci chorują tak samo często, jak dorośli. Z jedną różnicą, że ci najmłodsi chorują niestety dwa razy częściej. Jest to najpewniej spowodowane wiekiem, ponieważ niemowlę po urodzeniu ma jedynie swój własny system (wrodzonej) odporności. Musi minąć jeszcze sporo czasu, aż jego system immunologiczny w pełni się rozwinie. Do tego czasu dziecko będzie musiało „trenować” swój organizm, zwalczając kolejne infekcje. Warto pomóc mu w tej walce poprzez kilka sposobów, o których powiemy sobie w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Najlepsze są produkty, które ma się pod ręką. Na kaszel może pomóc, np. syrop z cebuli, herbata z miodem, bądź mleko z miodem. W ten sposób można trochę ulżyć dziecku w uporczywych dolegliwościach. Dodatkowym podręcznym wsparciem może być tutaj również nebulizator. Dzisiejsze inhalatory są wielkości telefonu, dlatego można bez problemu zabierać je również w podróż, a jak wiemy, w podróży także mogą zdarzyć się tzw. epizody chorobowe.
Na objawy przeziębienia, tj. katar, kaszel, ból i drapanie w gardle, które są chyba najdokuczliwsze w codziennym funkcjonowaniu, nebulizacja jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Przede wszystkim nawilża drogi oddechowe i łagodzi podrażnienia. Wykonywana prawidłowo, wedle zaleceń lekarza, albo po prostu wedle indywidualnych potrzeb, może przynieść zadowalające rezultaty – w postaci szybszego powrotu do zdrowia.
Alergicy nie mają lekko. Z jednej strony alergię tłumaczy się jako „nadmierną reakcję organizmu na jakiś czynnik, który powoduje alergię”, może być to np. zwierzęca sierść. Z drugiej alergia może mieć podłoże genetyczne, szczególnie jeżeli jeden z rodziców jest alergikiem.
Taka reakcja alergiczna może mieć różne symptomy. Te związane z układem oddechowym, to najczęściej świszczący oddech, duszności, katar, kaszel, trudności w złapaniu oddechu, głośny i charczący oddech, ucisk w klatce piersiowej. Do pozostałych należą:
Dziecko nie powinno tracić swoich najlepszych chwil na leżenie w łóżku z cieknącym nosem. Możesz mu pomóc i wesprzeć w chorobie zapewniając odpowiednie warunki, np. usuwając wykładziny i dywany z mieszkania. To największe siedlisko kurzu i roztoczy, które dla alergika są naprawdę dużym utrapieniem. Dobrym pomysłem może być również inwestycja w oczyszczacz oraz nawilżacz powietrza, no i oczywiście nebulizator. Inhalacje na alergie wziewne i zatkany nos mogą bardzo pomocne zarówno w tym lżejszym, jak i ciężkim przebiegu. Stosowane w wolnym od kurzu i innych alergenów otoczeniu, spełnią swe zadanie podwójnie.
Napady duszności u dziecka mogą być związane z alergią, astmą bądź innymi jednostkami chorobowymi. Wszystkich czynników, które mogą spowodować tę dolegliwość, jest jednak znacznie więcej, dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiednia diagnoza lekarska. Co powinieneś jednak zrobić, jeżeli u Twojego dziecka pojawią się duszności w domu?
Przede wszystkim nie panikuj. Kluczowym aspektem jest zlokalizowanie przyczyny. Możesz sprawdzić, czy układ oddechowy dziecka nic nie zablokowało. Maluchy mają to do siebie, że lubią brać różne przedmioty do buzi, aby sprawdzić ich smak i teksturę. Jest to niebezpieczne, jednak w żadnym wypadku nie powinieneś panikować, tylko przystąpić do udzielenia pomocy. Pamiętaj też, że nie musisz obawiać się wezwania pogotowia – nawet do z pozoru niegroźnego przypadku. U starszych dzieci może wystąpić tzw. duszący kaszel. W takim wypadku możesz zastosować inhalacje solą fizjologiczną, które nawilżą drogi oddechowe, zredukują napady kaszlu oraz złagodzą drapanie w gardle.
Pamiętaj, że domowe sposoby mogą jedynie złagodzić uporczywe objawy. Jeżeli się nasilają, koniecznie udaj się do lekarza, aby potwierdzić bądź wykluczyć dane schorzenie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.