Jak prawidłowo oklepywać chore dziecko?

28/12/2022.

Najlepszym sposobem na usunięcie zalegającej w płucach dziecka wydzieliny, jest tzw. oklepywanie. Oczywiście wcześniej warto zastosować inhalacje w celu jej rozrzedzenia, aby łatwiej się ewakuowała. Taka wydzielina zalega podczas infekcji górnych dróg oddechowych i stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla najmłodszych. W jaki sposób oklepywać niemowlaka, a w jaki starsze dziecko? Warto to wiedzieć, a więc sprawdźmy!

Dlaczego oklepuje się plecy najmłodszych?

Zalegająca wydzielina jest utrapieniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Gdy dziecko nie może swobodnie oddychać, staje się marudne, nie chce jeść i ma problemy ze snem. Oklepywanie pleców dziecka, przy wcześniejszym zastosowaniu inhalacji wziewnych bądź odpowiednich leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę, może przynieść mu niesamowitą ulgę.

Noworodki i niemowlęta przez większość swojego czasu (przez pierwsze miesiące życia) leżą. Taka pozycja sprzyja gromadzeniu się wydzieliny, która spływa po tylnej ścianie jamy ustnej do dróg oddechowych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że najmłodsze dzieci nie potrafią mocniej odkaszlnąć. Mają również mniejsze ciśnienie w płucach, przez co wydzielina może się w nich swobodnie gromadzić. Zjawisko to może doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia płuc lub zapalenia oskrzeli.

Oklepywanie pleców jest zatem świetnym rozwiązaniem. Warto stosować je nie tylko w celach leczniczych, gdy dziecko faktycznie złapie wirusa i zachoruje, ale też profilaktycznie. Wystarczy, że wydzielina na bieżąco będzie usuwana z dróg oddechowych. Oklepywanie pomaga wydzielinie odklejać się od ścianek, dzięki czemu poprawia się również ukrwienie płuc. Warto wiedzieć, jak je prawidłowo wykonać, o czym piszemy nieco niżej.

Oklepywanie dzieci i niemowląt – od czego zacząć?

Choć oklepywanie wciąż budzi kontrowersje u niektórych rodziców, nadal jest ono jednym z lepszych sposobów na usunięcie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Jest także uzupełnieniem dla działania leków mukolitycznych. Jak je prawidłowo wykonywać?

Przede wszystkim należy pamiętać o czasie. Oklepywanie należy wykonać przynajmniej 15 minut po przyjęciu leku lub po wykonaniu inhalacji. Powinno ono trwać od 1 do 2 minut (jeżeli dziecko wytrzymuje), na całej powierzchni pleców – z każdej strony.

Ważną kwestią jest również ułożenie dziecka. Jeżeli oklepujemy niemowlaka, należy go ułożyć w pozycji drenażowej, czyli na brzuchu na kolanach – z głową skierowaną do dołu. W przypadku starszych dzieci może to być pozycja na bok z rękoma uniesionymi ku górze. U starszych dzieci można jednak zastosować inne metody, jeżeli zalecane pozycje nie pomagają, np. podczas trzymania dziecka na rękach.

Oklepywanie pleców dziecka rozpoczynamy poprzez ułożenie dłoni na kształt łódeczki. Następnie delikatnie opukujemy plecy, boki oraz klatkę piersiową dziecka – od dołu do góry. Bardzo ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie oklepywać kręgosłupa, mostka oraz nerek. Kiedy dziecko zacznie kaszleć, przerywamy zabieg, aby mogło swobodnie odkrztusić wydzielinę. Czynność powtarzamy, jeżeli stan dziecka tego wymaga. Jeżeli natomiast obawiamy się, że w jakiś sposób zrobimy mu krzywdę, możemy skierować się do apteki i tam nabyć tzw. krążek do oklepywania.

Udostępnij

Dodaj komentarz