Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!02/08/2023.
Czas czytania: 1 min 45 sAspirator to urządzenie, które pomaga odessać zalegającą w nosie wydzielinę. Traktowane jest ono jako alternatywa dla tradycyjnych gruszek, które stosowane były w przypadku dzieci i niemowląt. Aspiratory mogą szybko przynieść ulgę najmłodszym pacjentom i ułatwić im oddychanie. Jednak by urządzenie rzeczywiście oczyściło drogi oddechowe, musi być wykorzystane w sposób poprawny. Jak więc używać aspiratora?
Spis treści
Korzystanie z aspiratora będzie skuteczniejsze i łatwiejsze, jeśli urządzenie zostanie odpowiednio dopasowane. W sprzedaży dostępne są tzw. aspiratory ręczne “na wdech” oraz aspiratory elektryczne. W przypadku dzieci zwykle zaleca się stosowanie aspiratora “na wdech”, co jednak budzi wiele obaw wśród rodziców. Jego zasada działania opiera się na tym, że to rodzic siłą własnych płuc odsysa wydzielinę z nosa pociechy. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać kontrowersyjne, to jednak aspirator posiada odpowiednie filtry, które zapobiegają przedostawaniu się cieczy do ustnika. W przypadku kiedy problemem jest wodnista wydzielina, można postawić na model elektryczny, podłączony do urządzenia ssącego. Wbrew pozorom pozwala on na odessanie kataru w dość delikatny sposób, a jest nieco wygodniejszy w użyciu.
Choć korzystanie z aspiratora wydaje się być bezpiecznym sposobem na udrożnienie nosa u najmłodszych pacjentów to jednak może on doprowadzić do wysuszenia błony śluzowej. Wobec tego warto takim sytuacjom zapobiegać, stosując roztwór soli fizjologicznej. Można zaaplikować go do nosa w formie kropelek lub skorzystać z nebulizacji. Zaleca się, by nawilżać śluzówkę po każdorazowym użyciu aspiratora, co pomoże zredukować ryzyko powstania ewentualnych podrażnień.
Zalegająca w nosie wydzielina jest siedliskiem bakterii, które mogą wywołać infekcję. Jednocześnie podczas korzystania z aspiratora, jego końcówka znajduje się w otworze nosowym. Analogicznie, na niej również osadzają się patogeny. By zapobiegać ich ponownemu przedostaniu się do nosa i zatok, warto zadbać o higienę aspiratora. Rekomendowane jest zdjęcie końcówki — po każdym użyciu — a następnie wyparzenie jej w gorącej wodzie. Dodatkowo w sprzedaży dostępne są również specjalne preparaty i długie czyściki, które pomogą utrzymać wężyk urządzenia w odpowiedniej czystości.
W przypadku odsysania wydzieliny u dzieci,nie ma określonego limitu dziennego, co do korzystania z aspiratora. Odciąganie zalegającego kataru powinno odbywać się zgodnie z potrzebami najmłodszych pacjentów. Jednocześnie trzeba mieć świadomość tego, że zbyt intensywne odsysanie wydzieliny może doprowadzić do obrzęku błon śluzowych i pęknięcia naczynek. Aspiratory “na wdech” i elektryczne powinny być więc stosowane w granicach rozsądku, nie zapominając przy tym o konieczności dodatkowego nawilżenia błon śluzowych nosa.
Nasza oferta
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.