Nebulizator jako wsparcie dla muzyków: ochrona i regeneracja strun głosowych w praktyce zawodowej 

05/07/2023.

Wokaliści doskonale wiedzą, że ich struny głosowe każdego dnia narażone są na wyjątkowe przeciążenia. Bardzo często towarzyszy im chrypka, a także pieczenie w gardle, które może — na pewien czas — uniemożliwić dalszą praktykę zawodową. Rozwiązaniem mogą okazać się nebulizacje na bazie soli fizjologicznej. W jaki sposób przyczynią się one do ochrony strun głosowych? 

Czym jest nebulizator? 

Nebulizator to urządzenie, które ma za zadanie podawać lek — w formie aerozolu — prosto do górnych i dolnych dróg oddechowych. Sprzęt ten zmienia roztwory na bazie wody w mikroskopijnej wielkości krople, które precyzyjnie docierają do układu oddechowego. Nebulizacje, większość osób kojarzy jedynie z leczeniem dzieci. Małym pacjentom często zaleca się właśnie taki sposób podawania leku, gdyż jest on dla nich bardziej komfortowy. Okazuje się jednak, że nebulizacje mogą stosować również osoby, które na co dzień pracują z wykorzystaniem własnego głosu. 

Nebulizacje dla muzyków — jakie dadzą efekty? 

W przypadku muzyków struny głosowe pracują praktycznie przez cały dzień. Są one narażone na wyjątkowe przeciążenia, a efektywność aerodynamiczna z biegiem czasu znacznie się zmniejsza. Co więcej, wokaliści bardzo często mierzą się z problemami, takimi jak np.: 

  • dyskomfort głosowy; 
  • chrypki; 
  • suchość gardła; 
  • podrażnienia gardła. 

W przypadku wystąpienia powyższych objawów dalsza praktyka zawodowa, na pewien okres czasu, wydaje się być niemożliwa. Rozwiązaniem może stać się wspomniany już nebulizator, który nie tylko pomoże chronić struny głosowe, ale także przyczyni się do ich regeneracji. Wynika to z samego procesu, jakim jest nebulizacja. Ten sposób podawania roztworu sprawia, że delikatna mgiełka wnika głęboko nie tylko w gardło, ale także w nos i zatoki. W ten sposób możliwe jest zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, a także profilaktyka chorób krtani i strun głosowych. Warto jednak podkreślić, że nebulizacje wokalistów powinny być przeprowadzane z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. 

Jak często wokaliści powinni przeprowadzać nebulizacje? 

Zabiegi z wykorzystaniem nebulizatora powinny być przeprowadzane regularnie. Wówczas możliwe będzie zachowanie ciągłej ochrony strun głosowych oraz krtani. Niemniej jednak muzycy nie muszą się obawiać, że będą musieli poświęcać czas na nebulizację każdego dnia. W przypadku, kiedy mają one mieć charakter profilaktyczny i regenerować aparat głosowy, wystarczy zdecydować się na nie jedynie raz w tygodniu. Efekty powinny być widoczne już po jednej lub dwóch seriach nebulizacji. Wokaliści muszą jednak mieć na uwadze to, że w momencie, kiedy doszło do rozwoju stanu zapalnego krtani lub strun głosowych, wówczas konieczna będzie wizyta u specjalisty. Przepisze on odpowiedni roztwór do nebulizacji, a także zarekomenduje częstotliwość przeprowadzania zabiegu. Dzięki temu muzycy szybko będą mogli powrócić do wykonywania swoich obowiązków. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty

  • Sól fizjologiczna Symphar ampułki 50 szt. x 5 ml

    17,90