Wpływ zanieczyszczenia powietrza na układ oddechowy: jak chronić się przed szkodliwymi czynnikami?

12/07/2023.

Obecnie coraz więcej mówi się o rosnącym poziomie zanieczyszczenia powietrza i jego negatywnym wpływie na układ oddechowy. Szczególnie na kontakt ze spalinami i toksynami narażeni są mieszkańcy silne zurbanizowanych obszarów miejskich, którzy notorycznie skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości. Wobec tego, w jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na układ oddechowy i jak można się przed nim chronić? 

Zanieczyszczone powietrze — czyli jakie? 

Termin, jakim jest “zanieczyszczone powietrze” stosowany jest wyjątkowo chętnie. Jednak co dokładnie pod tym pojęciem należy rozumieć? Otóż zanieczyszczone powietrze to jeden z wyjątkowo szkodliwych czynników środowiskowych, na które większość z nas nie ma żadnego wpływu. Jednocześnie nie samo “powietrze” jest tu szkodliwe, a substancje, które się w nim znajdują. Najczęściej jest to: 

  • tlenek azotu; 
  • tlenek siarki; 
  • ozon; 
  • pyły zawieszone. 

To one mają dewastacyjny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego każdego z nas. 

Jak zanieczyszczone powietrze niszczy nasz układ oddechowy? 

Okazuje się, że toksyny zawarte w powietrzu mają wyjątkowo negatywny wpływ na układ oddechowy człowieka już na etapie życia płodowego. Przyszłe mamy, które nie stosują środków ochrony jak np. maseczki filtrujące, mogą urodzić dziecko o wiele mniejsze i lżejsze. Dodatkowo układ oddechowy maluszka będzie słabiej wykształcony. Oczywiście dzieci są najbardziej narażone na powikłania związane z zanieczyszczonym powietrzem, jednak dorośli również powinni zwrócić na to uwagę. Toksyczne substancje w nim zawarte mogą doprowadzić do: 

  • częstych i nawracających infekcji układu oddechowego; 
  • zmniejszenia objętości płuc; 
  • zapalenia krtani i gardła; 
  • zapalenia oskrzeli i płuc; 

Dodatkowo nagminny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić także do rozwoju chorób przewlekłych. Zalicza się do nich np. astmę czy przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc. Finalnie, toksyny w powietrzu mogą nawet przyczynić się do powstania zmian nowotworowych w płucach. 

Jak chronić się przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi? 

Warto zauważyć, że w konfrontacji z zanieczyszczonym powietrzem, ciężko będzie nam wyjść obronną ręką. Wielu specjalistów zaleca jednak, by w okresie największego “pylenia” , a nawet na co dzień, stosować maseczki filtracyjne. Choć nie zapobiegną one przedostaniu się do aparatu oddechowego wszystkich zanieczyszczeń i cząsteczek, to jednak znacznie zminimalizują ich ilość. Kolejnym sposobem na regenerację układu oddechowego jest odpowiednie dbanie o niego. Warto pamiętać o nawilżeniu i regularnym oczyszczaniu dróg oddechowych. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku nebulizacje z soli fizjologicznej, która pozostaje neutralna dla organizmu. Zaleca się również odwiedzanie gabinetu lekarskiego i sprawdzanie stanu płuc oraz oskrzeli. Wówczas nawet w przypadku wykrycia nieprawidłowości, będzie można wdrożyć odpowiednią terapię i zapobiec rozwojowi choroby. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty