Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
27/06/2023.
Czas czytania: 2 minNebulizacje są coraz częściej stosowane nie tylko celem leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, ale także w celach profilaktycznych. Ich regularne przeprowadzanie z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej zapobiega chorobom krtani i strun głosowych, a także minimalizuje objawy alergii. Jednocześnie zdarza się, że nebulizację musimy przeprowadzić w podróży. Jak więc można zrobić to dobrze?
Spis treści
Nebulizatory to urządzenia, które są wyjątkowo zróżnicowane. Co ciekawe, ta różnorodność nie odnosi się jedynie do parametrów nebulizatora, ale także do jego gabarytów. Jeśli podróżujemy często pociągiem, samolotem, czy nawet samochodem, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą sprzęty przenośne. Kieszonkowe nebulizatory są niewielkie, poręczne, a także wyjątkowo efektywne. Co więcej, nie wymagają one stałego podłączenia do prądu, gdyż działają na wydajnym akumulatorze. Takie nebulizatory zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w podróży i można bezpiecznie je przewieźć w bagażu podręcznym.
Obecność współpasażerów, czy brak wystarczającej przestrzeni sprawia, że nebulizacje w pociągu czy samolocie chcemy przeprowadzić jak najszybciej. Zależy nam na zachowaniu pełnej dyskrecji, co zwykle powoduje to, że zapominamy o podstawowych zasadach techniki nebulizacji. Pamiętajmy, że ustnik zawsze musi odpowiednio przylegać do jamy ustnej, a nebulizator powinien być ustawiony w pozycji pionowej. Jeśli w danym momencie przeprowadzenie nebulizacji nie jest dla nas komfortowe, warto chwilę odczekać. Dzięki temu zachowamy efektywność całego procesu.
Podróżując samolotem czy pociągiem, zwykle staramy się uniknąć ciekawskich spojrzeń pasażerów. Wówczas możemy udać się do pustego przedziału czy toalety, co jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podobnie sytuacja przedstawia się podczas podróży samochodem. Często wychodzimy z niego na otwartą przestrzeń, by nie przeszkadzać reszcie pasażerów. Okazuje się, że jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas nebulizacji w podróży. Proces ten nie powinien być przeprowadzany w pozycji stojącej, co może zmniejszyć jego efektywność. Nawet jeśli szukamy dla siebie odosobnionego miejsca w środku transportu, wówczas wybierzmy takie, które pozwoli nam wygodnie usiąść. Wówczas uregulujemy swój oddech, a roztwór szybciej dostanie się do górnych i dolnych dróg oddechowych.
Dla większości z nas obecność osób trzecich podczas nebulizacji może okazać się wyjątkowo krępująca. Jeśli więc wiemy, że będziemy musieli zdecydować się na to podczas podróży, warto uprzedzić swoich współpasażerów. Dzięki temu nie będziemy musieli stresować się spojrzeniami czy ewentualnymi reakcjami współtowarzyszy podróży. Wówczas cały proces nebulizacji przebiegnie dla nas szybko i sprawnie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.