Niemowlak i katar – objawy. Rodzaje kataru u dzieci.

07/10/2021.

Katar – nieprzyjemny objaw infekcji górnych dróg oddechowych. Dotyka każdego, bez względu na wiek czy płeć. Jest szczególnie uciążliwy u niemowlaków i noworodków, które nie są jeszcze świadome sytuacji, w której się znajdują. Katar przenosi się drogą kropelkową i nawet przy zachowaniu największej ostrożności, nie ominie maluszka – prędzej czy później i jego dotknie ta uciążliwa infekcja.

Aby skutecznie poradzić sobie z katarem u niemowlaka, należałoby wiedzieć, co jest jego przyczyną. Najczęstszym powodem są:

  • Wirusy – najczęstszym i najbardziej uciążliwym ze wszystkich rodzajów kataru u dzieci, jest katar wirusowy. Choroba rozwija się podobnie jak u dorosłego. Z początku wydzielina przybiera postać rzadkiego, rozwodnionego śluzu, aby z czasem nabrać gęstości – staje się tym samym jeszcze bardziej uciążliwa. Katar wirusowy sprzyja obtarciom i podrażnieniom noska u niemowląt i małych dzieci, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w krem nawilżający.
  • Alergiekatar alergiczny (inaczej sienny) powodują zazwyczaj pyłki roślin lub zarodniki grzybów. Występuje głównie u starszych dzieci, nie oznacza to jednak, że nie mogą na niego cierpieć również i młodsze dzieci. W przypadku noworodków i dzieci do 3 roku życia najczęstszym powodem kataru siennego są alergeny pokarmowe. Wydzielina z nosa jest wtedy nie tylko wodnista, ale i bardzo obfita.
  • Bakterie – szczególnie niebezpieczny dla niemowląt jest katar bakteryjny. Najczęściej jest następstwem wcześniejszego zakażenia wirusowego. Charakteryzuje się bardzo gęstą wydzieliną, która blokuje nosek, uniemożliwiając dziecku prawidłowe oddychanie. W przypadku tego rodzaju kataru należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, który postawi odpowiednią diagnozę i ustali przebieg leczenia.

Poza wyżej wymienionymi powodami, jakie towarzyszą rozwojowi kataru u niemowlaka, istnieje również możliwość, że dziecko zachoruje na katar przewlekły, który może mieć różne przyczyny – na przykład zły stan powietrza w mieszkaniu.

Niemowlęcy katar

Jak więc rozpoznać to, że niemowlaka dopadł katar. Przede wszystkim po jego samopoczuciu. Dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, boli go główka i nie chce jeść. Z czasem zaczynają być widoczne objawy – pojawia się przezroczysta wydzielina, sącząca się z noska. Dodatkowo kichanie i sapka niemowlęca (często mylona z katarem).

W przypadku każdego rodzaju kataru u niemowlaka ważne jest prawidłowe oczyszczanie noska. Warto zatem zapoznać się ze sprawdzoną metodą – metodą trzech kroków:

  1. Rozrzedź
  2. Odciągnij
  3. Nawilż

Rozrzedzanie przygotowuje nos dziecka do usunięcia wydzieliny. Odciąganie usuwa rozrzedzoną wydzielinę i udrażnia zatkany nos. Natomiast prawidłowe nawilżenie zapobiega uszkodzeniu błony śluzowej wrażliwego noska i skraca okres chorobowy.

Pamiętajmy zatem, aby dbać o zdrowie naszych pociech. Bo po co mają tracić czas na chorobę.
Co prawda to ich nie minie, ale może zawsze trwać krócej niż to zwykle bywa. Zapobiegajmy i przeciwdziałajmy wirusom i infekcjom, a nasz maluch będzie miał więcej czasu na zabawę i poznawanie świata.

Chcesz wiedzieć co robić gdy Twoje dziecko ma kaszel i katar ? Kliknij tu!

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty