Co robić kiedy dziecko ma katar i kaszel?

09/08/2021.

Katar i kaszel u dzieci są jednymi z wielokrotnie zgłaszanych przez rodziców objawów podczas wizyty w poradni pediatrycznej. Wynika to z faktu, że są one najczęstszymi objawami chorób układu oddechowego.  

Zarówno katar, jak i kaszel należą do mechanizmów obronnych naszego organizmu i mogą być związane ze stanem ostrym np. infekcją dróg oddechowych bądź przewlekłym np. alergiczny nieżyt nosa, astma. 

Co mnie jako lekarza bardzo cieszy to fakt, że około 90% infekcji u dzieci to infekcje wirusowe, które mają charakter samoograniczający i nie wymagają antybiotykoterapii. 

Zatem, jak można pomóc naszemu Maluchowi z „gilem” do pasa i kaszlem? 

Przed wizytą u Pediatry rodzice mogą wdrożyć sami kilka sposobów pomocy choremu dziecku. W trakcie infekcji dziecko wymaga zwiększonej podaży płynów, gdyż dużo więcej traci przez drogi oddechowe (w porównaniu do stanu zdrowia), więc warto pilnować odpowiedniego nawodnienia i podawać płyny częściej. Odpowiednie nawodnienie wpływa też na lepkość wydzieliny, która zbiera się w przebiegu infekcji w drogach oddechowych (łatwiej ją odkrztusić). Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji chorego Maluszka jest dbanie o drożność nosa i wykonywanie toalety nosa. W tym celu można zastosować roztwory soli fizjologicznej, wody morskiej itp. (krople, spray), a następnie za pomocą aspiratora usuwać rozrzedzoną wydzielinę.

Warto pamiętać, że chłodne wilgotne powietrze również sprzyja poprawie samopoczucia dziecka. Można przewietrzyć pomieszczenie w którym przebywa dziecko, zastosować nawilżacz powietrza, wyjść z Maluchem na spacer, a także wykonać nebulizację z soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Taka nebulizacja znakomicie wpłynie na nawilżenie i oczyszczenie dróg oddechowych, pomagając tym samym w ich pielęgnacji. Bardzo praktyczny jest fakt, że można ją wykonywać już u naszych najmłodszych dzieci, tak naprawdę już od okresu noworodkowego.

Do nebulizacji solą fizjologiczną można użyć każdego typu inhalatora: pneumatycznego, ultradźwiękowego bądź membranowego. Jeśli Wasze dziecko nie toleruje inhalacji (o sposobach, jak ją urozmaicić przeczytacie tu) i decydujecie się na robienie nebulizacji w trakcie snu to warto mieć na uwadze głośność pracy nebulizatora (która w przypadku nebulizatorów membranowych jest najmniejsza), żeby nie przestraszyć i nie obudzić dziecka. W trakcie stosowania nebulizacji z soli fizjologicznej warto również pamiętać, że sól jest przechowywana w jałowych ampułkach (tzn. bez obecności mikroorganizmów). Ampułka po otwarciu traci swoją jałowość, dlatego niewykorzystanego roztworu nie należy używać do kolejnej nebulizacji. 

Oczywiście poza solą fizjologiczną przeznaczonych do nebulizacji jest znacznie więcej preparatów. Dostępne są różne stężenia chlorku sodu (który już wtedy nie będzie fizjologicznym np. 3%) z dodatkiem np. kwasu hialuronowego, jak i leki (na receptę). Jednak o włączeniu ich do terapii powinien decydować lekarz po uprzednim zbadaniu dziecka. 

Udostępnij

Jedna odpowiedź do “Co robić kiedy dziecko ma katar i kaszel?”

  1. […] Chcesz wiedzieć co robić gdy Twoje dziecko ma kaszel i katar ? Kliknij tu! […]

Dodaj komentarz