5 oznak, że Twoje płuca są w złym stanie

26/07/2022.

Twoje płuca są narażone na wiele niekorzystnych czynników, jednak symptomy, które zdarza Ci się czasem obserwować, nie zawsze wskazują na tę jedną, konkretną chorobę. Lekka zadyszka może być objawem zmęczenia, ale i również poważnej choroby, która powoli rozwija się w Twoim organizmie.

Zmęczenie, plwocina, nadmierna potliwość i ból w klatce piersiowej. Wiele osób niestety bagatelizuje podobne objawy i udaje się do lekarza dopiero wtedy, gdy zaczną pojawiać się te znacznie poważniejsze problemy – duszności, przewlekły ból w klatce piersiowej, czy nawet krwioplucie. Jak więc rozpoznać symptomy dopiero co rozpoczynającej się choroby płuc, a jak tej w zaawansowanym stadium? Które są naturalnym odruchem i mechanizmem obronnym organizmu, a które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem?

Przedstawiamy 5 oznak, które mogą wskazywać na to, że z Twoimi płucami dzieje się coś niedobrego.

1. O czym mogą świadczyć duszności?

Duszności i problemy z oddychaniem mogą mieć różne przyczyny. Niewielka i sporadyczna zadyszka, np. po szybkim marszu, nie jest powodem do zmartwień, ponieważ stanowi naturalny odruch organizmu. Inna sprawa, jeżeli duszności nie są związane z wysiłkiem fizycznym i pojawiają się z powodu bliżej nieokreślonej przyczyny. Z jednej strony mogą być oznaką silnego stresu bądź niepokoju, z drugiej jednak mogą oznaczać poważne problemy z płucami.

W chorobach płuc przewlekłe duszności mogą świadczyć o:

  • zapaleniu płuc,
  • dychawicy oskrzelowej (astmie),
  • przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP),
  • zatorowości płucnej,
  • nadciśnieniu płucnym,
  • bądź zapaleniu nagłości.

Jeżeli poza dusznościami występują u Ciebie również inne objawy, mogące świadczyć o którejś z wyżej wymienionych chorób, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza.

2. Czy ból w klatce piersiowej zawsze jest objawem choroby płuc?

Podobnie jak w przypadku duszności, ból w klatce piersiowej jest objawem wielu dolegliwości. Gdy wspomniany ból utrzymuje się ponad miesiąc, może być to sygnał o pojawieniu się poważnego schorzenia, które należy zdiagnozować. Zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, odma, zatorowość, czy też zawał mięśnia sercowego mogą być przyczyną odczuwalnego dyskomfortu w klatce piersiowej.

Każda długotrwała bolesność w klatce piersiowej powinna być oznaką do niepokoju. Szczególnie gdy ognisko bólu nasila się w trakcie wykonywania głębokich wdechów, kaszlu, czy też śmiechu.

Z innej strony niektórzy odczuwają ból w klatce piersiowej podczas epizodów silnego stresu. Podobne dolegliwości powinno się konsultować z lekarzem, ponieważ przewlekły stres również może spowodować wiele problemów zdrowotnych, i to nie nie tylko tych dotyczących układu dróg oddechowych.

3. Czy utrata masy ciała ma jakiś związek z chorobami płuc?

Nagły spadek masy ciała niezwiązany z dietą, czy też wysiłkiem fizycznym, może oznaczać rozwijającą się chorobę płuc. Jedną z chorób układu dróg oddechowych, w której chory traci apetyt, a nierzadko odczuwa również nudności, jest POChP. Niewyjaśniona i tym samym niepożądana utrata kilku kilogramów w niektórych przypadkach może być związana również z nowotworem płuc.

Utrata masy ciała w chorobach płuc jest możliwa. Jeżeli podczas spożywania posiłków towarzyszą Ci nawracające duszności, przechodzą Cię dreszcze oraz zalewa pot, może to być oznaką tego, że z Twoimi płucami dzieje się coś niedobrego i nie obejdzie się bez diagnozy lekarskiej.

4. O czym może świadczyć zmęczenie i bladość skóry?

Zmęczenie i bladość skóry są jednymi z najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących chorobom płuc. Nie zawsze jednak te dwa objawy mogą występować jednocześnie i nie zawsze mogą oznaczać problemy związane z układem oddechowym.

Zdrowe osoby odczuwają zmęczenie na ogół krótko i po krótkim odpoczynku wracają do wykonywanych wcześniej czynności. Z kolei osoby, które doświadczają problemów zdrowotnych związanych z układem oddechowym, tracą siły dość szybko, a brak sił i wycieńczenie towarzyszy im długotrwale – jeżeli problem jest poważny, zmęczenia nie zwalczy relaks, czy nawet sen. Długotrwałe i nieprzerwane zmęczenie może znacząco obniżyć koncentrację, wpływając tym samym negatywnie na wykonywanie codziennych obowiązków.

Bladość skóry z kolei może być oznaką:

  • niezwiązaną z żadną chorobą – niektóre osoby są po prostu blade od zawsze, więc w ich przypadku niekoniecznie bladość może być związana z rozwojem poważnej choroby,
  • niedokrwistości – szczególnie u osób starszych,
  • raka płuc – gdy bladej cerze towarzyszy również zasinienie ust oraz paznokci może to oznaczać, że tkanki nie dostają wystarczającej ilości tlenu.

5. A co z tą plwociną?

Plwocina jest jednym z naturalnych odruchów Twojego organizmu. Wytwarzanie flegmy jest obroną przed infekcjami, czy też obcymi substancjami, np. o drażniącym i alergizującym działaniu. Niewielkie ilości plwociny nie powinny być więc powodem do Twoich większych zmartwień. Czasami jednak wydzielina może być oznaką rozwoju rozstrzenia oskrzeli lub POChP. Nadmierną i długotrwałą produkcję plwociny warto zatem skonsultować z lekarzem, by wykluczyć bądź potwierdzić ewentualne problemy zdrowotne.

Choroby płuc rozwijają się powoli i potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeżeli więc obserwujesz u siebie, któreś z wyżej wymienionych objawów lub inne niepokojące dolegliwości, to nie zastanawiaj się dłużej. Im wcześniej udasz się do lekarza, tym lepiej. Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna, aby dobrać odpowiednie leczenie do przypadłości.

B/08/06/2022

Dodaj komentarz