Cierpisz na zaburzenia oddychania w czasie snu? Wypróbuj nebulizację!

04/08/2022.

Chrapanie to jedno z najczęstszych zaburzeń oddychania w czasie snu. Przypadłość dotyka najczęściej mężczyzn, jednak zdarza się również kobietom – z wiekiem natomiast może się nasilać. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że chrapanie również może być niebezpieczne dla zdrowia. Nocne bezdechy prowadzą bowiem do niedotlenienia mózgu, a to pierwszy krok do arytmii serca.

Zaburzenia oddychania w czasie snu objawiające się chrapaniem zdecydowanie pogarszają jakość życia i są jednymi z największych problemów w niejednej wspólnej sypialni. Jeżeli więc cierpisz na nocne zaburzenia oddychania objawiające się właśnie chrapaniem, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Kilka słów o chrapaniu

Chrapanie to przypadłość, w której śpiąca osoba wydaje z siebie dźwięk podobny do charczenia – sytuacja może wydarzyć się zarówno podczas wdechu, jak i wydechu. Przyczyną powstawania owego odgłosu jest zwężenie dróg oddechowych i zwiotczenie mięśni podniebienia miękkiego w czasie snu. W większości przypadków jest to niegroźna przypadłość, a zwykłe pochrapywanie  może być po prostu oznaką zmęczenia lub spania w nieodpowiedniej pozycji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których chrapanie może prowadzić do rozwoju groźnych chorób, np. zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, spowodowanego przerwani w oddychaniu (bezdechami).

Trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe są główną przyczyną chrapania. Powodują je drgania podniebienia i języczka, które mogą pojawiać się z różnych przyczyn, między innymi: zapchanego nosa, otyłości, czy też osłabienia mięśniówki gardła. Chrapanie zdarza się również palaczom oraz niektórym osobom po spożyciu alkoholu. Samo natężenie oraz częstotliwość chrapania uzależnione są od głębokości snu – w śnie głębokim mięśnie wiotczeją bardziej, dlatego chrapanie jest znacznie głośniejsze.

Kto ma największe predyspozycje do chrapania?

Największy odsetek osób zmagających się z chrapaniem podczas snu to osoby otyłe, jednak przypadłość ta może wynikać również z innych przyczyn. Alkohol i palenie papierosów to jedno, innymi czynnikami, które również mogą być odpowiedzialne za trudności w przepływie powietrza przez drogi oddechowe, są:

  • przeziębienie – powodem chrapania może być tutaj przeszkoda w drogach oddechowych, np. gęsta i lepka wydzielina,
  • zmiany fizjologiczne – chrapanie w tym przypadku może być spowodowane, np. opuchniętymi migdałkami gardłowymi, obecnością polipów w nosie bądź skrzywieniem przegrody nosowej,
  • wiek – inną przyczyną chrapania może być również starzenie się. Proces ten jest naturalny, jednak ma pewne skutki uboczne. Chrapanie w tym przypadku powodują rozluźnione mięśnie szyi oraz karku, które podobnie jak w przypadku otyłości czy nadwagi, utrudniają przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Jakie są sprawdzone sposoby na chrapanie w czasie snu?

Chrapanie to przypadłość, którą można leczyć. W większości przypadków wystarczy zmiana trybu i stylu życia oraz wyeliminowanie czynników drażniących – alkohol, papierosy. W niektórych jednak przypadkach może być konieczna wizyta lekarska – gdy bezdech jest długotrwały i towarzyszą mu również inne dolegliwości, z tym że nie podczas snu, a już w trakcie dnia (częste przysypianie, problemy z oddychaniem, ospałość i problemy z koncentracją).

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów i leków na podobne dolegliwości, jednak w większości są to środki o działaniu doraźnym. Nie powodują całkowitego wyleczenia i są pomocne jedynie w nieznacznym nasileniu się dolegliwości. Jedną z metod leczenia zaburzeń oddychania podczas snu, jest światło lasera, które pozwala usztywnić i uelastycznić zwiotczałe struktury okolic gardła. Innymi metodami są również fale radiowe, wszczep implantów poliestrowych bądź – bardziej skomplikowane – usunięcie polipów, korekcja przegrody nosowej lub zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych. Mniej inwazyjne i równie skuteczne mogą być również terapie inhalacyjne z wykorzystaniem soli fizjologicznej (lub inne preparaty o działaniu nawilżającym, które zaleci lekarz). Domowe inhalacje pozytywnie wpływają na stan błony śluzowej gardła, nosa i krtani. Nie tylko doskonale nawilżają drogi oddechowe, ale także poprawiają ich drożność. Nebulizacje warto również łączyć z gorąc

Udostępnij

Dodaj komentarz