Jakie leki można podawać przy pomocy nebulizatora tłokowego?

20/07/2022.

Nebulizatory tłokowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń do wspomagania leczenia różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Wszystkie elementy nebulizatora, czyli elektryczny kompresor oraz pojemnik na lek są ze sobą połączone przewodem powietrznym, przez który przedostaje się lecznicza mgiełka po zetknięciu ze sprężonym powietrzem. Lek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, omijając inne układy w organizmie pacjenta, tym samym przynosząc mu ulgę w dolegliwościach. Wybierając nebulizator tłokowy, warto wiedzieć, jakie leki można za jego pośrednictwem podawać choremu.

Wszechstronne zastosowanie

Nebulizatory tłokowe, pneumatyczne, kompresorowe bądź sprężarkowe – na rynku można spotkać się z tego typu nazewnictwem – służą do podawania wszystkich leków oraz substancji przeznaczonych do terapii wziewnej. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów inhalatorów, za pomocą nebulizatora tłokowego można podawać również antybiotyki, glikokortykosteroidy, czy też dornazę alfa. Niemniej jednak przed zastosowaniem nowego preparatu leczniczego, warto każdorazowo sprawdzić, czy dany lek może być podawany w posiadanym urządzeniu.

Leki oraz substancje wspomagające leczenie chorób układu dróg oddechowych podawane w takiej formie to bardzo wygodne rozwiązanie, które może być stosowane zarówno w przypadku niemowląt, małych dzieci, jak i dorosłych. Nie ma również żadnych przeciwwskazań do tego, by z nebulizatora tłokowego korzystały osoby w zaawansowanym wieku. Co więcej, nieistotna jest również wydolność układu oddechowego pacjenta – bez względu na to lek i tak trafi w miejsce, do którego ma trafić.

Nebulizatory tłokowe sprawdzają się w szczególności w leczeniu mukowiscydozy, zapalenia oskrzeli, czy astmy, niemniej jednak stosuje się je również w wielu innych chorobach i schorzeniach dróg oddechowych –  w tym również przewlekłych. Urządzenia te są niezwykle proste w obsłudze, ale także wszechstronne, ponieważ są dostępne zarówno w wersji przenośnej, jak i stacjonarnej. Pacjenci sięgają po nie najczęściej w przypadku wszelkich infekcji i przeziębień w celu szybszego wyzdrowienia.

W jaki sposób nebulizator tłokowy pomaga choremu?

Nebulizatory tłokowe to przydatne urządzenia, które warto mieć pod ręką w domu. Nebulizacja jest bowiem jedną z najskuteczniejszych metod wspomagania leczenia najróżniejszych schorzeń układu oddechowego, o których mieliśmy okazję pisać już wiele razy na naszym blogu.

Podobnie jak w przypadku nebulizatorów membranowych, sposób działania nebulizatorów tłokowych pozytywnie wpływa na leczenie objawów towarzyszących chorobom rozwijającym się w drogach oddechowych, szczególnie w płucach. Zabieg należy wykonywać w pozycji siedzącej, najlepiej z wykorzystaniem dołączonych do urządzenia akcesoriów – maseczki bądź ustnika – oraz kierować się poszczególnymi krokami opisanymi w instrukcji użytkownika.

Stosowanie nebulizacji niesie za sobą wiele korzyści:

  • zabieg ogranicza do minimum występowanie niepożądanych działań ogólnoustrojowych,
  • eliminuje interakcje leków na etapie ich metabolizmu,
  • nawilża przesuszone chorobą drogi oddechowe,
  • nebulizacja rozrzedza zalegającą w płucach wydzielinę, pomaga w jej odkrztuszaniu oraz łagodzi podrażnione drogi oddechowe.

Nebulizacja jest bezbolesna, nieinwazyjna i co najważniejsze skuteczna. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to rodzaj zabiegu leczniczego, dlatego przed pierwszym zakupem konkretnego urządzenia warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista potwierdzi, czy nasz przypadek kwalifikuje się do terapii inhalacyjnej, dobierze odpowiednie leki, ich dawkę oraz określi czas trwania samego zabiegu, a także doradzi w innych sprawach związanych z nebulizacją. Podobnych, choć może nieco okrojonych informacji, może udzielić również farmaceuta.

B/07/06/2022

Udostępnij

Dodaj komentarz