Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Poznaj wyjątkowy nebulizator QBee.
Idealny wybór dla całej rodziny!12/07/2022.
Infekcje gardła są jednymi z najczęstszych dolegliwości, z jakimi muszą zmagać się osoby w każdym wieku. Najczęściej powodują je wirusy, rzadziej bakterie, grzyby i inne czynniki ryzyka, np. ciała obce. Stan zapalny gardła zazwyczaj jest wczesną oznaką przeziębienia, należy jednak mieć na uwadze to, że może być również objawem innych chorób.
Stan zapalny gardła różni się od siebie w zależności od tego, co go spowodowało. Czym więc charakteryzuje się stan zapalny gardła w infekcji bakteryjnej, a czym w infekcji wirusowej? Jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Stan zapalny gardła w 90% przypadków powodują wirusy. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a co za tym idzie, można się nią zarazić od drugiego człowieka – nosiciela. O infekcje wirusowe bardzo łatwo w okresie jesienno-zimowym, nie jest jednak powiedziane, że nie można ich złapać również w sezonie wiosna-lato. Wysokie ryzyko zarażenia występuje w pierwszych trzech dniach trwania infekcji, jednak sama aktywność i wydalanie wirusa może trwać nawet do dwóch tygodni – od pojawienia się pierwszych objawów.
Chory na wirusowe zapalenie gardła najczęściej narzeka na kłucie, drapanie i pieczenie w gardle, a także podwyższoną temperaturę ciała i złe samopoczucie. Infekcja bowiem sprawia, że błona śluzowa gardła jest przekrwiona, mocno zaczerwieniona i napuchnięta. W tego typu infekcjach często występuje również powiększenie węzłów chłonnych oraz migdałków.
Jeżeli chodzi o stopień zagrożenia, to infekcja gardła o charakterze wirusowym sama w sobie nie jest groźna, niemniej jednak istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Szczególnie narażone są na nie małe dzieci, u których może dość do nadkażenia bakteryjnego – spowodowanego anginą, zapaleniem ucha środkowego bądź zapaleniem płuc.
Objawy wirusowego zapalenia gardła rozwijają się powoli i narastają stopniowo. Do najbardziej charakterystycznych symptomów infekcji, które określa się mianem „grypopodobnych”, zalicza się:
W przypadku, gdy stan zapalny utrzymuje się przez dłuższy czas i nie odpuszcza, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Znacznie rzadziej stan zapalny powodują bakterie, które są odpowiedzialne za zaledwie 10% przypadków zachorowań u dorosłych – w przypadku dzieci bakterie te są odpowiedzialne za 15-30% przypadków zakażeń. Tego typu infekcje powodują najczęściej bakterie z grupy paciorkowców – rzadziej gronkowców – a ich przebieg jest zdecydowanie cięższy niż w przypadku infekcji wirusowych. Bakterie infekują organizm, tym samym wywołując wysoką gorączkę, która może sięgać nawet 39-40 stopni.
Do bakteryjnego zapalenia gardła może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. W innym przypadku może dojść do uaktywnienia nosicielstwa – chory powinien wtedy przyjąć odpowiedni i co najważniejsze skuteczny antybiotyk, a także nie kontaktować się z innymi osobami przez co najmniej 24 godziny.
Objawy bakteryjnego zapalenia gardła utrzymują się zazwyczaj 8-10 dni i są nimi:
Stan zapalny gardła o charakterze bakteryjnym narasta zdecydowanie szybciej, niż te o charakterze wirusowym i może rozprzestrzenić się również na tchawicę, krtań, oskrzela oraz płuca. Nieleczone zaś może prowadzić do poważnych powikłań – chorób serca, nerek, stawów.
Leczenie stanu zapalnego gardła różni się nieco w zależności od przyczyny infekcji. W leczeniu infekcji wirusowej należy zwalczać nieprzyjemne objawy, jednak bez pomocy antybiotyków – są one przeznaczone do zwalczania bakterii, nie wirusów. Pomocne mogą być tutaj więc leki łagodzące, np. tabletki do ssania o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Jeżeli chodzi o leczenie infekcji bakteryjnej, to w tym przypadku niezbędna może okazać się porada lekarska. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga podawania antybiotyków, a w celu złagodzenia bólu gardła i zmniejszenia ilości drobnoustrojów w jamie ustnej zaleca się stosowanie środków dezynfekcyjnych. Mogą one występować w postaci tabletek do ssania, płynów do płukania jamy ustnej lub aerozoli.
W leczeniu stanu zapalnego gardła zarówno o podłożu wirusowym, jak i bakteryjnym pomocne mogą okazać się również inhalacje. Nebulizacja z soli fizjologicznej bądź innej substancji – którą może przepisać bądź polecić lekarz – sprawdzą się na gardło. Przy stanie zapalnym gardła należy zadbać o prawidłowe nawilżenie śluzówki. Jeżeli chodzi o inne domowe sposoby na złagodzenie objawów infekcji, pomocny może okazać się miód, który działa łagodząco oraz hamuje rozwój wirusów, bakterii i grzybów.
B/06/06/2022
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.