Przygotowanie do sezonu chorobowego: Jak skutecznie korzystać z nebulizatora?
28/08/2024
Czytaj więcej
Cichy nebulizator kompresorowy?
Z NebBee to możliwe!07/07/2022.
Katar to niezwykle uciążliwa dolegliwość, szczególnie w przypadku małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie i regularnie czyścić oraz wydmuchiwać nosa. Duża ilość wydzieliny gromadzi się w drogach oddechowych, skutecznie utrudniając swobodny oddech. Dziecko nie może normalnie ssać, jeść i staje się rozdrażnione, co skutkuje również pogorszeniem jego ogólnego samopoczucia. Z czasem do kataru może dołączyć również kaszel, wtedy sytuacja zmienia się, a katar nie daje już tylko w kość samemu dziecku, ale także rodzicom.
Katar najlepiej zwalczyć u źródła, najwcześniej jak to tylko jest możliwe, ponieważ gdy wydzielina zacznie ściekać do niższych partii dróg oddechowych, może dojść nawet do zapalenia oskrzeli. Sprawdzoną metodą na usuwanie zbędnej i zalegającej wydzieliny w górnych drogach oddechowych małych dzieci, jest stosowanie aspiratorów do kataru.
Spis treści
Aspirator do kataru, czy też aspirator do nosa to niewielkie urządzenie, które służy do oczyszczania jamy nosowej u małych dzieci. Dzięki niemu rodzic może odsysać zalegającą wydzielinę z górnych dróg oddechowych swojego dziecka. Na rynku można znaleźć aspiratory elektryczne, ręczne, jak i te najzwyklejsze „gruszki”. Ich wybór uzależniony jest od preferencji rodzica, niemniej jednak ważna jest również sama reakcja dziecka na aspirator.
Elektryczny aspirator do kataru dla dziecka działa na zasadzie odkurzacza. Rodzic nie musi w żaden sposób ingerować siłą swoich płuc, czy też rąk w pracę urządzenia, ponieważ jest ono skonstruowane tak, by czyścić nosek przy użyciu siły ssącej. Siła ta jest bezpieczna i w żaden sposób nie podrażnia małego noska, niemniej jednak zbyt częste stosowanie tej metody może prowadzić do wtórnego obrzęku małżowin w nosie dziecka. Warto więc mieć to na uwadze.
Aspirator elektryczny jest niezwykle skuteczny, a odciąganie zebranej w nosie wydzieliny dużo łatwiejsze i szybsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu urządzenia są dość głośne, co w przypadku najmłodszych dzieci może być niemałym problemem.
Ręczny aspirator do kataru natomiast to urządzenie, w którym rodzic wykorzystuje siłę własnych płuc. Aspirator składa się z ustnika, który rodzic trzyma w ustach, specjalnej końcówki, która powinna znaleźć się w nosie dziecka oraz wężyka, który łączy te dwa elementy. Aby pozbyć się wydzieliny, wystarczy z odpowiednią siłą ją „wyssać”. To jednak nie zawsze jest takie proste, zwłaszcza gdy wydzielina jest gęsta i lepka. Niemniej jednak tego typu aspiratory są niewątpliwie bardzo wygodne, można je swobodnie zabierać w podróż, nie wydają z siebie żadnego dźwięku, a ich poszczególne elementy są skonstruowane tak, by nie wyrządzić żadnej szkody dziecku.
Aspiratory ręczne są również bardzo proste w czyszczeniu, ale czy higieniczne? Z jednej strony tak, ponieważ z reguły posiadają filtr, który zatrzymuje wydzielinę. Nie ma jednak gwarancji na to, że zatrzyma całość – przy którymś odciąganiu może się zdarzyć, że przez filtr przedostanie się niewielka ilość wydzieliny.
Jeżeli chodzi o gruszkę do odciągania wydzieliny, to nie należy jej stosować u najmłodszych dzieci. Pomimo tego, że uważana jest za najstarszy i najskuteczniejszy przyrząd do walki z katarem u dzieci, w przypadku gruszek do wielokrotnego użytku – z kauczuku lub innych, elastycznych tworzyw pochodnych – przeważająca ilość wad mówi sama za siebie. Po pierwsze, gdy rodzic wkłada gruszkę do nosa dziecka, może przez przypadek umieścić ją zbyt głęboko, tym samym uszkadzając nos. Po drugie, gruszki w żaden sposób nie da się wyczyścić wewnątrz, co sprawia, że staje się ona jednym wielkim siedliskiem bakterii, dlatego powinno się ją wymieniać po każdym użyciu. Dobrym rozwiązaniem jednak mogą być gruszki bądź aspiratory jednorazowe.
W przypadku, gdy rodzic rzeczywiście ma problem z pozbyciem się wydzieliny z nosa dziecka, ponieważ jest ona lepka i gęsta, może uprzednio wykonać nebulizację, np. solą fizjologiczną. Prawidłowo wykonana nebulizacja rozrzedzi zalegający śluz, który dużo łatwiej da się usunąć przy użyciu aspiratora do kataru. Ponadto bardzo dobrze nawilży nos, dzięki czemu nie dojdzie do ewentualnych podrażnień delikatnych małżowin w nosie dziecka.
B/05/06/2022
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.