Porównanie nebulizatorów, czyli wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem nebulizatora

14/06/2021.

W leczeniu chorób wymagających nebulizacji niezwykle ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej substancji leczniczej, która najszybciej “poradzi sobie” z chorobą. Jednak, aby nebulizacja była skuteczna, należy pamiętać o doborze odpowiedniego urządzenia, zgodnie  z przeznaczeniem i charakterystyką stosowanych leków oraz zdolności inhalacyjnych samego chorego.

Odpowiednio dobrany nebulizator jest niezbędny, aby leczenie za pomocą nebulizacji było skuteczne. Oczywiście, skuteczność leczenia jest uzależniona  od wielu czynników. Efektywność terapii za pomocą nebulizatora zależy przede wszystkim od doboru odpowiedniej kompozycji oraz dawki substancji leczniczej, która będzie skuteczna dla konkretnego charakteru i stopnia zaawansowania choroby (lub) współistnienia innych jednostek chorobowych.  Niezwykle ważny jest też sam proces nebulizacji. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że leczenie może być skuteczne.

Jak wybrać odpowiedni nebulizator?

Wybór odpowiedniego nebulizatora zależy od bardzo wielu czynników. Są to między innymi:

  • stan zdrowia oraz wiek pacjenta, czyli cechy wpływające bezpośrednio na same zdolności inhalacyjne chorego,
  • rodzaj podawanych leków związany ze zdiagnozowaną jednostką chorobową lub lokalizacją receptorów stanowiących miejsce działania danej cząsteczki leczniczej,
  • skład produktów leczniczych przeznaczonych do nebulizacji
  • czas podawania leku(ów) – czas inhalacji,
  • warunków, w których dana nebulizacja ma zostać wykonana
  • preferencje pacjenta.

Przy terapii wziewnej nie ma jednego uniwersalnego postępowania, a każdy z wymienionych urządzeń posiada swoje zalety oraz wady. Najpopularniejszym rodzajem jest nebulizator pneumatyczno-tłokowy. Był on przez lata jedynym rozwiązaniem gwarantującym skuteczną i powtarzalną nebulizację substancji leczniczych stosowanych w schorzeniach dróg oddechowych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest nebulizator ultradźwiękowy, jednak ze względu niewielką wydajność wobec licznych leków w formie zawiesin czy roztworów stosowanych w stanach skurczowych dróg oddechowych, jego zastosowanie jest dziś ograniczone.

Spośród wymienionych wyżej różnych typów nebulizacji (nebulizatorów) najkorzystniejsze właściwości charakteryzują nebulizator membranowy z drgającą siateczką (membraną). Jego niewątpliwą zaletą jest wysoka mobilność oraz wydajność pozwalająca na wykonanie stosunkowo krótkiego procesu inhalacji w niemalże każdych warunkach, bez względu na dostępność zasilania elektrycznego (dzięki niezależnemu źródłu zasilania). Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ciche i poręczne, umożliwiające przeprowadzenie procesu nebulizacji bez głośnego warkotu, co szczególnie wydaje się być przydatne u niemowląt i małych dzieci. Ten rodzaj nebulizatora w porównaniu do pozostałych (pneumatyczno-tłokowego oraz ultradźwiękowego) zapewnia wysoki poziom stabilności farmaceutycznej leku, gdyż nie zmienia on temperatury ani stężenia podawanej postaci leku.

Przenośne urządzenia do nebulizacji, jak wspomniany nebulizator membranowy, cechuje wysoka sprawność dostarczania aerozolu, zarówno u pacjentów dorosłych jak i dzieci. Takie rozwiązanie pozwala zredukować zużycie leku, zwiększając przy tym jego efektywność pozwalając skrócić czas niezbędnej farmakoterapii. Wysoka jakość procesu nebulizacji to nie tylko szybszy powrót do zdrowia, ale także komfort pacjenta.

Źródło:

  1. Dugernier J, Ehrmann S, Sottiaux T, et al. Aerosol delivery during invasive mechanical ventilation: a systematic review. Critical Care 2017;21.
  2. Karolewicz B, Pluta J, Haznar D. Nebulizacja jako metoda podawania leków. Farmacja Polska. 2009;65(4):291-304.

Dodaj komentarz