Ustnik, maseczka, a może końcówka do nosa? Która metoda inhalacji jest najlepsza?

27/11/2022.

Inhalacje przynoszą naprawdę wiele korzyści drogom oddechowym i całemu organizmowi, o czym wielokrotnie wspominaliśmy już na naszym blogu. Niemniej jednak, aby zauważyć efekty, należy wykonywać ją prawidłowo, a można robić to na kilka sposobów: przez ustnik, maseczkę i końcówkę do nosa. Która metoda jest najlepsza? Sprawdźmy to!

Jak inhalować się ustnikiem?

Rynek obfituje w zestawy do nebulizacji. Dla prawidłowego leczenia najistotniejszy jest wybór odpowiedniego urządzenia i akcesoriów, a także prawidłowe wykonywanie inhalacji. Dla nastolatków i dorosłych zaleca się stosowanie ustnika. Jest on znacznie bardziej komfortowy i co ciekawe, pomaga w dostarczeniu większych ilości substancji leczniczej do dróg oddechowych.

Podczas wykonywania inhalacji z wykorzystaniem ustnika można oddychać normalnie. Od czasu do czasu można wykonać głęboki wdech i zatrzymać go na kilka sekund. W ten sposób nebulizacja będzie skuteczniejsza, a co za tym idzie, pomoże w szybszym powrocie do zdrowia.

Maseczka do nebulizacji – skuteczne rozwiązane dla niemowląt

Używanie maseczki w przypadku dorosłych i starszych dzieci co prawda jest wskazane, jednak doświadczenie pokazuje, że ta metoda dużo lepiej sprawdza się u najmłodszych. Dzieci do 3 roku życia nie mają jeszcze tak rozwiniętej koordynacji ruchowej. Ich zdolności myślenia również są dość ograniczone, dlatego na próby inhalowania mogą reagować płaczem, ponieważ nie rozumieją, jaki ona ma cel. Nie oznacza to jednak, że nebulizacja w ich przypadku nie jest możliwa. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania nebulizatora i jego akcesoriów oraz zaleceniami lekarskimi. Wtedy będzie można uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny.

Rodzic powinien używać maseczki do nebulizacji do momentu, aż maluch nie będzie w stanie normalnie, wygodnie i przede wszystkim skutecznie używać ustnika. Prawidłowo koordynacja ruchowa u dziecka rozwija się między 5 a 6 rokiem życia.

Pamiętajmy o tym, że małe dziecko powinno być pod stałym monitoringiem rodzica, bądź opiekuna. Maseczka powinna szczelnie przylegać do twarzy malucha i być wykonana z miękkiego tworzywa.

Zastosowanie końcówki do nosa w nebulizacji

Końcówka do nosa również jest produktem przeznaczonym do inhalacji w przypadku różnych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Sprawdza się w inhalacjach bezpośrednio przez nos. Niektóre osoby zamiast niej wykorzystują ustnik, który przykładają do nosa, aby osiągnąć zamierzone efekty. Nie jest to jednak dobra metoda, ponieważ lek może „uciekać” na boki. Końcówka do nosa jest zatem przydatnym dodatkiem, który sprawdza się szczególnie przy schorzeniach laryngologicznych. Do nich zalicza się: kaszel, katar, anginę, zapalenie zatok, a także infekcje górnych dróg oddechowych.

To akcesorium jest proste w stosowaniu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest przy tym skonstruowany tak, aby otwory nie były za bardzo oddalone od siebie. Z tego względu już 3-letnie dziecko powinno poradzić sobie z jego aplikacją.

Końcówka do nosa powinna być niezwłocznie wymieniona w przypadku uszkodzenia. Jest przy tym wskazaniem zarówno do stosowania leków, jak i preparatów nawilżających błony śluzowe, np. soli fizjologicznej.

Podsumowanie – które akcesorium wybrać?

Ustnik, maseczka, a może końcówka do nosa? Każde akcesorium jest na swój sposób skuteczne i przynosi widoczne rezultaty. Nie da się zatem jednoznacznie określić, które jest najlepsze. Zależy to bowiem od indywidualnych potrzeb i wymagań chorego, rodziców lub opiekunów, a także zaleceń lekarza, możliwości organizmu oraz chorób. Niemniej jednak warto mieć je pod ręką wszystkie – tak na wszelki wypadek.

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty