Dziecko vs angina. Czy nebulizacja w tym przypadku to dobry pomysł?

04/04/2022.

Delikatny układ oddechowy dzieci narażony jest na dość częste infekcje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną – może również pojawić się latem w czasie upałów, kiedy rozgrzane upałem błony śluzowe gardła dziecka zetkną się z zimnym napojem lub lodami. Angina jest jedną z tych chorób, które atakują zazwyczaj nagle i niespodziewanie. Najczęściej dotyka ona dzieci pomiędzy czwartym a siódmym rokiem życia (wzwyż) i niestety jest chorobą zakaźną, którą wywołują bakterie paciorkowca. W żadnym wypadku nie należy jej ignorować, ponieważ może nieść za sobą poważne i groźne powikłania.

Czym jest angina?

Stan zapalny w anginie u dzieci obejmuje migdałki oraz błony śluzowe gardła. Może mieć charakter wirusowy lub bardziej niebezpieczny, czyli bakteryjny. Jej powodem są najczęściej paciorkowce ropne, które przedostają się do organizmu dziecka drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z wydzieliną z dróg oddechowych innego dziecka chorego na anginę. Najczęściej do zakażenia dochodzi w szkole lub przedszkolu, gdy dziecko ma kontakt z innymi rówieśnikami.

Angina o charakterze bakteryjnym u dzieci rozwija się najczęściej po 2-5 dniach od zakażenia.
W przypadku anginy o charakterze wirusowym czas ten się skraca do 1-3 dni od zakażenia. Dolegliwości w tej chorobie pojawiają się nagle i niespodziewanie. Najczęściej są to:

  • bóle głowy,
  • trudności w przełykaniu,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zaczerwienione migdałki podniebienne,
  • rozdrażnienie i złe samopoczucie,
  • oraz silny i nieznośny ból gardła.

Zdarza się również, że chorobie towarzyszą również inne, nietypowe objawy – nudności, bule brzucha, czy też wymioty. W leczeniu anginy bakteryjnej nie należy w żadnym wypadku przerywać terapii przedwcześnie. Przerwanie leczenia prawie za każdym razem skutkuje nawrotem choroby – wtedy mogą również wystąpi różne powikłania.

Jak wygląda leczenie anginy u dziecka?

Leczenie anginy u dziecka uzależnione jest od rodzaju infekcji gardła. Za każdym razem choroba wymaga konsultacji i diagnozy lekarskiej. W przypadku infekcji o charakterze wirusowym wystarczy zastosować środki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Jeżeli natomiast chodzi o anginę o charakterze bakteryjnym, to tutaj niezbędne będzie już użycie antybiotyku. Jeżeli odpowiednio wcześnie nie zastosuje się leczenia anginy bakteryjnej antybiotykiem, może dość do rozwoju groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, zapalenie zatok, czy też gorączka reumatyczna.

W leczeniu anginy pomocne mogą być również inhalacje przy użyciu nebulizatora oraz płukanki na gardło. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i nie doprowadzić do namnażania się bakterii. Z racji tego, że anginie często towarzyszy gorączka i wzmożona potliwość, warto zadbać w tym czasie o prawidłowe nawodnienie i nawilżenie – ponieważ dziecko traci bardzo dużo wody z organizmu przez wysoką gorączkę. W przypadku domowych inhalacji warto zastosować takie dodatki, jak olejki eteryczne z sosny lub drzewa herbacianego, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – bardzo dobrze również koją oraz relaksują podrażnione drogi oddechowe dziecka.

W większości przypadków angina, przy systematycznym i prawidłowym leczeniu, ustępuje po ok. 7-10 dniach. Pamiętajmy zatem, aby w żadnym wypadku nie przerywać leczenia wcześniej i stosować się do zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty