Jakie są sposoby na katar sienny?

30/03/2022.

Jeżeli nieustannie doskwiera Ci katar, który jednak nie jest związany z przeziębieniem, to jest to zapewne katar sienny, który może świadczyć o tym, że jesteś alergikiem. Katar sienny, zwany również alergicznym nieżytem nosa, to jedna z najczęstszych chorób alergicznych nie tylko w Polsce, ale i również na świecie. Dolegliwości w katarze alergicznym obejmują nie tylko układ oddechowy, ale mogą również odbijać się na Twoim samopoczuciu, czy też jakości snu. Czym tak właściwie jest katar sienny i czy istnieją sposoby na jego leczenie?

Największa zmora uczuleniowców

Katar sienny może występować pod dwiema postaciami, czyli sezonowo (okresowo) bądź całorocznie. W katarze alergicznym o charakterze sezonowym uporczywe dolegliwości powodują przede wszystkim pyłki roślin wiatropylnych i traw oraz zarodniki grzybów. Z kolei w katarze alergicznym o charakterze całorocznym dolegliwości mogą powodować roztocza oraz zwierzęca sierść.

Typowymi objawami kataru siennego, są:

  • dolegliwości w obrębie nosa: niedrożność kanału nosowego, bezbarwna i wodnista wydzielina, swędzenie, kichanie,
  • dolegliwości towarzyszące: gorączka, nudności, kaszel, ból głowy, zaczerwienione spojówki oraz łzawienie, swędzące wypryski skórne, drażliwość i problemy ze snem.

Alergiczny nieżyt nosa może dotknąć każdego, bez względu na wiek, czy płeć. Stopień jego nasilenia jest jednak zróżnicowany i może przybierać charakter łagodny, umiarkowany bądź ciężki. Ze względu na to, że za rozwój alergicznego nieżytu nosa odpowiada nadwrażliwość układu immunologicznego, a nie wirusy, czy też bakterie, nie jest on zakaźny – nie można zarazić się od alergika katarem siennym nawet przy bezpośrednim kontakcie. Niemniej jednak równie częstym zjawiskiem, są alergie nabyte, które mogą być spowodowane ocieplaniem się klimatu i rosnącymi zanieczyszczeniami środowiska, nadmierną higieną, antybiotykami, czy też kontaktem z chemicznymi substancjami, kosmetykami i tak dalej.

Do czego może doprowadzić nieleczony katar sienny?

Przed przystąpieniem do leczenia alergicznego nieżytu nosa lekarz specjalista przeprowadza obszerny wywiad medyczny w celu zdiagnozowania jego przyczyny. Warto tutaj wspomnieć o tym, że niezdiagnozowany i nieleczony katar sienny może rozwinąć się i zmienić w zapalenie krtani, zatok przynosowych, czy też ucha środkowego, a w skrajnych przypadkach – w przypadku długotrwałego bagatelizowania i nieleczenia objawów – w astmę oskrzelową. Jakie są zatem sposoby radzenia sobie z katarem siennym?

Sprawdzone sposoby na katar sienny

Pierwsze i najważniejsze co musisz zrobić, będąc alergikiem, to zaopatrzyć się w kalendarz pyleń. Jeżeli jesteś świadom swojej przypadłości i wiesz, co takiego Cię uczula, to taki kalendarz pomoże Ci w planowaniu aktywności w czasie, kiedy uaktywniają się alergeny w powietrzu. Innym sposobem na radzenie sobie z katarem siennym są płukanki do nosa z soli fizjologicznej oraz nebulizacje, które możesz również wykonywać profilaktycznie.

Inhalacje możesz wykonywać indywidualnie we własnym domu przy pomocy tradycyjnych metod z użyciem miski z gorącą wodą lub przy użyciu nebulizatora. Tradycyjna metoda, czyli „parówka” (sprawdź jak ją wykonać), co prawda przyniesie Ci ulgę, jednak na dość krótki czas, dlatego lepiej będzie, jeżeli na katar, kaszel i inne uporczywe dolegliwości zastosujesz nebulizację. Pomoże ona przede wszystkim nawilżyć podrażnione błony śluzowe gardła i górnych dróg oddechowych, a także udrożni Twój kanał nosowy, dzięki czemu będziesz lepiej spać oraz poprawi się Twoje ogólne samopoczucie.

Co więcej? W radzeniu sobie z alergicznym nieżytem nosa pamiętaj o tym, aby unikać czynników wywołujących alergie. W czasie, gdy na zewnątrz uaktywniają się alergeny, ograniczaj przebywanie na świeżym powietrzu. Dość często wietrz mieszkanie, najlepiej w nocy lub wieczorem. Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu oraz odpowiednim odżywianiu, a wszystko powinno być w porządku. Jeżeli jednak Twój stan nie ulegnie poprawy mimo tych wszystkich środków zaradczych, to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty