Jakie znaczenie ma czas w nebulizacji?

12/04/2022.

Nebulizacja stała się ostatnimi czasy bardzo popularną metodą leczenia różnych dolegliwości w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych. Inhalacje można wykonywać zarówno przy pomocy standardowej metody z wykorzystaniem miski z gorącą wodą i ręcznika oraz przy pomocy specjalistycznego urządzenia, czyli nebulizatora. Jest to niezwykle skuteczna metoda leczenia infekcji układu dróg oddechowych, niemniej jednak warto wiedzieć o kilku istotnych sprawach. Bardzo ważnym aspektem w terapii inhalacyjnej, jest jej czas. Ile powinna zatem trwać nebulizacja u dziecka, a ile u osoby dorosłej?

Przebieg inhalacji u dzieci i niemowląt

Z maluchami jest jak z jajkiem. Małe dzieci są bardzo delikatne, dlatego podczas nebulizacji – zwłaszcza tradycyjną metodą, jaką jest „parówka” – należy zachować szczególną ostrożność. Całkowicie odradza się stosowania domowych inhalacji parą wodną u niemowlaków, które mają znacznie bardziej wrażliwą skórę i drogi oddechowe. W ich przypadku występuje wysokie ryzyko oparzeń, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są inhalacje przy użyciu nebulizatora. Urządzenie to nadaje się zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci.

Czas nebulizacji zależy w dużym stopniu od wieku dziecka. Im jest ono młodsze, tym krótszy jest czas nebulizacji. Jeżeli decydujemy się na przeprowadzenie nebulizacji u swojego dziecka poniżej 6. roku życia, to pamiętajmy, że najlepszych rozwiązaniem, będzie użycie maski twarzowej. Ustnik nie spełni swojej funkcji u małych dzieci do 6. roku życia, ponieważ nie są one jeszcze w stanie samodzielnie i szczelnie objąć go swoimi ustami. Ile w takim razie powinna trwać nebulizacja u starszych dzieci?

Optymalny czas inhalacji u niemowlaka to około 5 minut – warto przy tym zaznaczyć, że ten czas może być jednym razem krótszy, a innym dłuższy. Wszystko zależy od dolegliwości, czy też choroby dziecka oraz zaleceń lekarza specjalisty, a także substancji leczniczej użytej do nebulizacji. W przypadku nieco starszych dzieci czas inhalacji wynosi mniej więcej 10-20 minut. Co, jednak jeżeli chory jest osobą dorosłą? Ile wtedy będzie wynosić czas inhalacji?

Inhalacje u dorosłych i osób starszych

Jeżeli chodzi o dorosłych, to w ich przypadku terapia inhalacyjna może trwać nawet 30 minut. Czas nebulizacji różni się u poszczególnych grup wiekowych, warto zatem – w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – skonsultować się z lekarzem, który ustali, ile powinna ona trwać. Standardowo inhalacje w przypadku osób dorosłych powinny trwać od 10 do 20 minut, niemniej jednak ten czas może wydłużyć się do wspomnianych już wcześniej 30 minut. Po tym czasie warto zrobić sobie półgodzinną przerwę (czas ten może wahać się w zależności od rodzaju nebulizatora).

Największą zaletą nebulizacji, czy to u dzieci, czy u dorosłych i osób starszych jest to, że pomaga ona pozbyć się uporczywych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu, czy też innym różnym infekcjom układu dróg oddechowych.

Bardzo ważną kwestią jest również nebulizacja u alergików. W ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność – zwłaszcza podczas wykonywania domowej „parówki” z wykorzystaniem konkretnych ziół i olejków. Jeżeli w trakcie zabiegu chory będzie skarżyć się na jakiekolwiek trudności w oddychaniu i dyskomfort, należy natychmiast przerwać nebulizację. Jeżeli natomiast tych sygnałów nie wysyła, to można spokojnie doprowadzić ją do końca.

Udostępnij

Dodaj komentarz