Co to jest POChP?

15/02/2022.

Płuca są zdecydowanie jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Ich najważniejszym zadaniem jest dostarczanie organizmowi tlenu znajdującego się w powietrzu. Oddychanie to czynność naturalna, o której nie musimy pamiętać tak jak o pracy serca, czy też o trawieniu. Zdrowe płuca są w stanie bez problemu bronić się przed drażniącymi czynnikami, ale kiedy dochodzi do infekcji sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedno z cięższych schorzeń, które dotyka najczęściej nałogowych palaczy. Osoby cierpiące na POChP mają utrudniony przepływ powietrza w drogach oddechowych. W przypadku, kiedy brak odpowiedniego leczenia, choroba może systematycznie się pogarszać, a w najgorszych przypadkach prowadzić do niewydolności płuc lub – co gorsza – do śmierci.

POChP przyczyny i objawy

Pierwsze wzmianki o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc pojawiły się ponad 50 lat temu. Schorzenie to określane jest jako zespół kliniczny, który objawia się przewlekłym kaszlem i trudnością w oddychaniu podczas wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Najczęstszymi przyczynami POChP są czynniki środowiskowe, takie jak nałogowe palenie papierosów, zapylenie w miejscu pracy, czy ogólne zanieczyszczenie powietrza. Choroba rozwija się w ukryciu przez wiele lat i dotyka również biernych palaczy, w tym dzieci. Warto tutaj wspomnieć o tym, że dzieci mogą zachorować na POChP już w okresie prenatalnym.

Pierwszym i głównym objawem Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, jest kaszel, który utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące i występuje nawet poza okresem zachorowań na przeziębienie. Chory ma częste napady kaszlu – zwłaszcza w godzinach porannych – po których najczęściej występuje odkrztuszanie wydzieliny, inaczej zwanej plwociną. Do innych częstych objawów POChP można zaliczyć między innymi: duszności, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech oraz trudności w nabieraniu powietrza.

Diagnostyka i leczenie

POChP jest chorobą nieuleczalną i aby ją rozpoznać, należy poddać się badaniu spirometrycznemu, które pozwala zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium jej rozwoju. Badanie jest bardzo proste i nie trwa dłużej niż 5 minut. Chory w trakcie badania wykonuje serie głębokich oddechów do aparatu spirometrycznego. Taki zabieg pozwala zmierzyć pojemność życiową płuc. Dzięki wczesnej diagnozie można tak dobrać leczenie, aby zmniejszyć nasilenie objawów, a co za tym idzie poprawić komfort życia pacjenta.

Leczenie dobiera się na podstawie stopnia zaawansowania POChP u chorego, a najczęściej stosowanymi lekami, są preparaty wziewne o działaniu wykrztuśnym i rozszerzającym oskrzela. Kiedy choroba postępuje, do leczenia dołącza się również wziewne sterydy, a w ciężkim stadium nawet urządzenia do tlenoterapii. Nieleczona POChP ma bardzo złe rokowania i może prowadzić do konieczności wycięcia fragmentu płuc, czy nawet całkowitego przeszczepu.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to stale postępujące schorzenie, które może dotknąć każdego z nas. Coraz częściej dotyka również młode osoby, w tym również dzieci. Wczesna diagnoza, odpowiednie leczenie, a także zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych, unikanie kontaktu z palaczami, dużo ruchu – który zwiększa pojemność płuc – oraz unikanie zanieczyszczeń, może znacznie poprawić komfort życia i zahamować postęp choroby.

Dodaj komentarz