Jakie są objawy astmy?

18/02/2022.

Astma, astma oskrzelowa, bądź też dychawica oskrzelowa, jest to choroba przewlekła, powodująca szereg czynników, które mogą mieć zarówno podłoże środowiskowe, jak i genetyczne. Choroba rozwija się w drogach oddechowych, a jej stan jest zazwyczaj napadowy i ostry.

Liczba zachorowań na astmę oskrzelową nieustannie rośnie. Może mieć to bezpośredni związek z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego i zmianami klimatycznymi.

Na rozwój astmy mają również wpływ takie czynniki ryzyka, jak:

  • sytuacje stresowe,
  • otyłość, niezdrowa dieta i zły tryb życia,
  • wszelkiego rodzaju alergie,
  • palenie – zarówno czynne, jak i bierne,
  • niekorzystne warunki w miejscu pracy, np. nadmierne zapylenie miejsca pracy,
  • przebyte infekcje dróg oddechowych.

Wyróżnia się dwa rodzaje astmy – astmę alergiczną, inaczej atopową oraz astmę niealergiczną, inaczej nie atopową. Pierwsza dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych, druga zaś jest częstszym zjawiskiem wśród dorosłych.

Dychawica oskrzelowa

Dychawica oskrzelowa zwana także astmą oskrzelową to przewlekła choroba zapalna, która jest niestety nieuleczalna, ale odpowiednie leczenie i terapia może skutecznie załagodzić występujące objawy.Na astmę oskrzelową mogą zachorować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych dwudziestego pierwszego wieku i choć nie ma dokładnych dowodów na to, kto najczęściej na nią choruje, to największy odsetek zachorowań obserwuje się zazwyczaj wśród kobiet.

Typowymi objawami astmy są kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. U niektórych osób objawy mogą ustępować samoistnie, jednak w większości przypadków duszności i kaszel ustają po podaniu substancji rozkurczających oskrzela – leki rozkurczowe w astmie mogą być podawane metodą wziewną przy pomocy inhalatorów lub nebulizatorów.

Częstotliwość i nasilenie napadów astmy różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy chory nie ma nad nią kontroli, napady są częste i występują więcej, niż dwa razy w ciągu tygodnia, duszności i kaszel nie pozwalają spać spokojnie i utrudniają codzienne życie, konieczna może okazać się stała kontrola lekarska, oraz długotrwała i regularna terapia lekami przeciwzapalnymi. Jeżeli natomiast napady zdarzają się sporadycznie, nie przeszkadzają w śnie, a sama astma jest pod kontrolą i nie ma większych zaostrzeń z jej strony, to wystarczy, że chory zachowa podstawowe środki ostrożności.

Jak radzić sobie z dychawicą oskrzelową?

Dla złagodzenia objawów astmy pomocne mogą okazać się:

  • nebulizatory – które są niezwykle skuteczne i nie obciążają żołądka chorego, ponieważ leki rozkurczające oskrzela podaje się metodą wziewną,
  • nawilżacze powietrza – nadmiernie przesuszone powietrze może prowadzić do wysuszania błon śluzowych w drogach oddechowych, a co za tym idzie prowadzić do zaostrzania się napadów astmy,
  • kalendarze pyleń – warto zapoznać się z okresami pylenia roślin, ponieważ to właśnie pyłki, są jedną z głównych przyczyn nasilania się objawów astmy,
  • redukcja stresu i zdrowa dieta – wyeliminowanie z diety produktów, które mogą wywoływać napady astmy oraz wyzbycie się niepotrzebnego stresu, może pomóc w radzeniu sobie z astmą,
  • unikanie pomieszczeń klimatyzowanych i przestrzeganie higieny w domu,
  • bezpieczna aktywność fizyczna – pamiętajmy, że wysiłek fizyczny zwiększa naszą pojemność płuc, dlatego warto w kontrolowany sposób regularnie zażywać ruchu,
  • rzucenie palenia oraz wystrzeganie się osób, które palą – dym papierosowy to trucizna, dlatego koniecznością w przypadku astmy, jest unikanie szkodliwych i toksycznych substancji, również oparów chemicznych.

Pomimo tego, że astma jest chorobą nieuleczalną, to da się z nią żyć. Warto zatem inwestować w urządzenia, takie jak, np. nebulizatory, czy nawilżacze powietrza, oraz przestrzegać zasad, które mogą uchronić nas przed dalszym rozwojem choroby. Z astmą można normalnie funkcjonować, wystarczy tylko odpowiednia wiedza, jak sobie z nią radzić.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty