Dlaczego azbest jest niebezpieczny i jakie schorzenia może powodować?

28/11/2023.

Czas czytania: 2 min

Jeszcze wydaje się całkiem niedawno, azbest był wykorzystywany do produkcji pokryć dachowych, elewacji budynków, waty, czy sznurów. Stosowano go również do uszczelniania instalacji grzejnych i elektrycznych. Dziś jest zaliczany do jednego z najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Poniżej wyjaśnienie, dlaczego jest szkodliwy i do jakich schorzeń prowadzi.  

Dlaczego azbest jest szkodliwy?

Azbest zawiera włókna, które przedostają się do dróg oddechowych człowieka, gdy ten jest w jego otoczeniu. Szkodliwe działanie tych włókien może ujawnić się dopiero po wielu latach. Większa ilość włókien azbestu w powietrzu zwiększa ryzyko chorób.  

Włókna te mogą przedostawać się do powietrza na różne sposoby. Niewątpliwie w następstwie korozji płyt azbestowo-cementowych. Ponadto także w wyniku uszkodzeń mechanicznych, jakie mogą mieć miejsce podczas rozbiórki obiektów i demontażu materiałów, które zawierają azbest.  

Szkodliwość pyłu azbestu jest ściśle związana ze stopniem penetracji oraz ilością włókien w dolnej części układu oddechowego. Znaczący wpływ ma średnica włókien. Włókna o średnicy nieprzekraczającej 3 μm przenoszą się znacznie łatwiej i umiejscawiają się w końcowej części układu oddechowego. Włókna o średnicy powyżej 5 μm, z kolei gromadzą się w górnej części układu. Największą szkodliwością dla układu oddechowego wykazują się włókna o długości przekraczającej 5 3 μm i średnicy 3:1. Są one z łatwością wdychane z powietrzem.  

Jakie schorzenia wywołuje azbest?  

Azbest wdychany wraz z powietrzem może prowadzić do licznych chorób płuc. Są to przede wszystkim następujące schorzenia:  

  • Azbestoza, czyli pylica azbestowa 

Azbestozą nazywa się proces rozlanego śródmiąższowego zwłóknienia płuc. Pojawia się on na skutek kontaktu z pyłem azbestowym. To, w jakim stopniu przebiega dana choroba, zależy od dawki czynnika ją powodującego. Objawy zazwyczaj pojawiają się dopiero po 20 latach. Głównym objawem choroby są duszności po wysiłku. Jednak występują także ucisk w klatce piersiowej, utrata apetytu, czy deformacja paznokci.  

  • Mezotelioma, międzybłoniak opłucnej i otrzewnej 

Mezotelioma to nowotwór opłucnej. Objawia się bólem w klatce piersiowej. Czasem pojawiają się duszności i kaszel. W zaawansowanym stopniu następuje zniekształcenie klatki piersiowej w wyniku rozrastającego się guza. By zdiagnozować tę chorobę, konieczna jest współpraca onkologa, radiologa i patologa.  

  • Rak płuc 

Ryzyko zachorowania na raka płuc u osób mających kontakt z azbestem jest wysokie z uwagi na obecność dodatkowych czynników, które mogą go wywoływać. W płucach znajdują się inne niewydalane zanieczyszczenia. W połączeniu z włóknami azbestu zwiększają ryzyko zachorowania. Przykładem tych zanieczyszczeń może być dym papierosowy.  

  • Rak układu pokarmowego 

Rak w tym miejscu wywołany negatywnym działaniem azbestu występuje rzadko, ale pewne ryzyko istnieje. Jest ono jednak znacznie mniejsze, niż ryzyko zachorowania na raka płuc. Mimo to nie należy go lekceważyć.

Ze względu na szkodliwość azbestu i ryzyko wielu zagrażających życiu chorób, należy unikać kontaktu z jego włóknami. Mając zaś ten niebezpieczny materiał w swoim otoczeniu, trzeba jak najszybciej pozbyć się go z pomocą odpowiedzialnych za to fachowców.  

Udostępnij

Dodaj komentarz

Nasza oferta

Powiązane produkty

  • Zestaw Healthin Box Plus

    499,00 

    W zestawie Healthin Box Plus znajdziesz nebulizatory AirPro ...