Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
13/09/2021.
Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie również sezon na przeziębienia. Zderzenie ujemnych temperatur na zewnątrz, z dodatnimi wewnątrz budynków, sprzyja rozwojowi chorób układu oddechowego – zwłaszcza u dzieci, które często ignorują zalecenia rodziców i nie zakładają czapki lub też nie zapinają kurtki na mrozie.
Ale nie tylko różnica temperatur jest powodem występowania problemów z oddychaniem. Najbardziej problematyczne okazuje się być to nieszczęsne suche powietrze. Sezon grzewczy ma to do siebie, że nie wietrzymy pomieszczeń, tak jak to robimy wiosną czy latem. Powietrze staje się suche i drażniące – za sprawą ogrzewania.
Kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi mniej niż 40%, możemy już mówić, że jest zbyt suche – nienadające się do swobodnego oddychania. Dlaczego?
Spis treści
Co w takim razie należałoby zrobić, aby poprawić komfort swój i domowników – przede wszystkim tych najmłodszych? Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się inhalacja z soli fizjologicznej. Nieskomplikowany proces, który możesz wykonać sam we własnym domu.
Odpowiedź brzmi – Tak. Suche powietrze w pomieszczeniach jest przyczyną występowania problemów z oddychaniem. Wysuszone rzęski nosowe pracują mniej efektywniej, przez co do organizmu dziecka trafiają różne zanieczyszczenia i bakterie. Dlatego na problemy z oddychaniem dobrze jest zastosować, wspomnianą wcześniej, sól fizjologiczną. Preparat dostępny w każdej aptece, dobrze się wchłania, dzięki czemu dziecko lepiej oddycha.
Zaleca się stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej w ciągu dnia i na kilka godzin przed snem. Sól ma właściwości odkrztuszające, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość snu dziecka – pozbędzie się ono zalegajacej wydzieliny, utrudniającej swobodny oddech podczas snu. Inhalacja z soli fizjologicznej ma przede wszystkim oczyścić i nawilżyć śluzówkę nosa oraz dróg oddechowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie wykonywać inhalacji bezpośrednio przed snem, ponieważ dziecko może mieć odruchy kaszlu i trudności z zaśnięciem.
Inhalacja w sezonie grzewczym jest szczególnie polecana, ponieważ zapewnia drożność dróg oddechowych, dzięki czemu dziecko może swobodnie oddychać.
Swobodny oddech jest kluczem do sukcesu i spokojnej nocy zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.