Złota polska jesień: wpływ zmiany pogody na układ oddechowy – jak się przygotować na chłodniejsze miesiące?
25/10/2024
Czytaj więcej
29/03/2023.
Najważniejszym pierwiastkiem na naszej Ziemi, jest tlen. Bez niego nie jesteśmy w stanie przeżyć, chociażby kilku minut. Tlen wpływa kojąco na organizm, z tego względu lekarze bardzo często zalecają ćwiczenia oddechowe, jako formę terapii, np. przy przewlekłym stresie. Problemy z oddychaniem są nie tylko uciążliwe, ale mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W związku z tym potrzebne może okazać się dostarczanie dodatkowej porcji tlenu do płuc. Kluczowe w tym zakresie jest stosowanie koncentratora tlenu. Czym on jest i kto może z niego korzystać?
Spis treści
Istoty oddychania raczej nikomu tłumaczyć nie trzeba. Tlen jest nam potrzebny do życia – to niezaprzeczalny fakt, o którym wiedzą nawet małe dzieci. Dzięki niemu możemy jeść, pić, rozmawiać, czytać, pisać – po prostu normalnie żyć. Gdy nie możemy swobodnie złapać oddechu, nasz organizm nie może pobierać z tlenu maksimum korzyści. Stajemy się wtedy nerwowi, łapie nas stres, rozdrażnienie i niepokój. Zadajemy sobie wtedy pytanie: „Czy z naszymi płucami, aby na pewno jest wszystko w porządku?”.
Problemy z oddychaniem zaczynają się z reguły nagle. Gdy pojawia się niewydolność oddechowa, powietrze ma utrudniony dostęp do płuc. Konieczne w takiej sytuacji może okazać się zastosowanie koncentratora tlenu. Jest to sprzęt medyczny, który filtruje zasysane z otoczenia powietrze i odpowiednio je nasyca. Dodatkowo jest ono nawilżone i dostarczane naszemu organizmowi w odpowiedniej ilości. Dzięki czemu otrzymujemy w pełni wolną od zanieczyszczeń skoncentrowaną dawkę tlenu.
Ta specjalistyczna aparatura tlenowa sprawia, że powietrze, którym oddychamy (poprzez specjalną maseczkę lub wąsy tlenowe) sięga nawet 90%. Dzieje się tak poprzez tzw. filtr molekularny, który znajduje się wewnątrz urządzenia.
Warto zaznaczyć, że koncentrator tlenu to nie respirator. Nie zastępuje on naturalnego oddechu, a dostarcza dodatkowych skoncentrowanych dawek tlenu, które skutecznie wspomagają oddychanie. Koncentrator tlenu, jako aparatura medyczna, ma wiele zastosowań i może być stosowany bez problemu również w domu. Jego użytkowanie jest bezinwazyjne i bezpieczne – jeżeli oczywiście postępuje się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i zaleceniami lekarskimi.
Koncentrator O2 pomaga wielu pacjentom cierpiącym na groźne dla zdrowia i życia choroby dróg oddechowych. Wykorzystuje się je głównie w tlenoterapii, która ma szereg zalet. Specjaliści zalecają ją między innymi przy mukowiscydozie, niewydolności oddechowej, astmie oskrzelowej oraz włóknieniu płuc. Może okazać się ona niezbędna również przy otyłości, Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP), Covid-19, czy dusznościach. Innymi schorzeniami, gdzie warto korzystać z koncentratora tlenu, są także: nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, niewydolność krążeniowa oraz przebyty zawał serca.
Jest kilka kluczowych informacji, o których warto wiedzieć, korzystając z koncentratora tlenu. Przede wszystkim może on działać w trybie pracy ciągłej (24 godziny na dobę). Stężenie tlenu, jakie dostarczamy do płuc za pomocą tego aparatu tlenowego, może wahać się od 90 do 96% – w zależności od tego, jaką dysponujemy pompą tlenową. Jeżeli chodzi o czas użytkowania koncentratora, to jest on uzależniony od choroby oraz opinii lekarza. Specjalista bierze bowiem pod uwagę wiele czynników i decyduje, jak długo powinna przebiegać tlenoterapia. Pamiętajmy, że pomimo dobroczynnego działania tego typu urządzeń, ich niewłaściwe stosowanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Warto wiedzieć również o przeciwwskazaniach, do których zalicza się przede wszystkim: padaczkę, urazy płuc, ciążę, nieleczoną odmę płucną oraz napady choroby wieńcowej. Należy pamiętać, że niektóre leki również mogą wykluczać nas z tlenoterapii w domu. Dziś na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje koncentratorów tlenu: stacjonarne oraz przenośne (na baterie). Pierwszy z nich najczęściej wykorzystuje się w warunkach szpitalnych lub klinikach. Natomiast drugi sprawdza się u osób, które rzadziej doświadczają problemów z oddychaniem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.